Zalety rolet materiałowych

zalety-rolet-materialowych

Odpowiednia przesłona okienna pozwala na zmniejszenie ilości światła wpadającego do wnętrza pomieszczania, a także na zapewnienie sobie prywatności oraz atrakcyjne udekorowanie wnętrza. Wybór jej rodzaju zależy od naszych preferencji i oczekiwań pod względem wyglądu oraz łatwości obsługi, a także zakresu oferowanych możliwości. Wśród najczęściej wybieranych rozwiązań znajdują się różne rodzaje rolet materiałowych.

Rodzaje rolet i ich charakterystyka

Sposób dekoracji okna ma duży wpływ na to, jak prezentuje się wnętrze, a także przesądza o możliwości dostosowania ilości przedostających się do środka promieni słonecznych. Produktami, które są bezkonkurencyjne, jeśli chodzi o oferowane możliwości, są rolety materiałowe. W Szczecinie największy wybór mechanizmów i materiałów zapewnia firma Tapparella, w której można znaleźć klasyczne rolety wolnowiszące, rolety z kasetą, rolety dzień i noc oraz działające na nieco odmiennej zasadzie niż pozostałe rolety rzymskie. Rolety wolnowiszące to przystępna cenowo, a zarazem najprostsza wersja rolet. W tym przypadku materiał jest nawijany na wałek montowany w górnej części okna, a materiał może być zwijany i rozwijany dzięki koralikowemu łańcuszkowi, co pozwala na zasłanianie wybranej części szyby od góry aż do dołu. Nieco bardziej rozbudowane są rolety w kasecie – w tej sytuacji zwinięty materiał jest ukryty w wykonanej z aluminium i tworzywa obudowie, która może być dopasowana kolorystycznie do ram okna. Zapobiega to osadzaniu się na górnej części rolety kurzu i umożliwia zastosowanie listew montowanych wzdłuż ramy okiennej, które utrzymują materiał, gdy okno jest uchylone, zapobiegają też falowaniu rolety, gdy przewiew jest nieco większy. Kolejną opcją są rolety dzień i noc, które pozwalają na dopasowanie stopnia zaciemnienia wnętrza za sprawą ułożonych na przemian pasków materiału ażurowego, przypominającego firankę i klasycznego „roletowego”. Efekty wykorzystania rolet tego typu to możliwość zachowania prywatności przy jednoczesnym wpuszczaniu do wnętrza sporej ilości światła, a w razie potrzeby całkowitego zasłonięcia lub odsłonięcia okna.

Rolety rzymskie

Rolety rzymskie są połączeniem funkcjonalności klasycznych rolet i efektów wizualnych zapewnianych przez tradycyjne zasłony. W ich przypadku materiał może być podnoszony ku górze za sprawą wszytych poprzecznie listewek, które są unoszone przy pomocy podobnego mechanizmu, jak przy typowych roletach zwijanych. Zaletą rolet rzymskich oferowanych m.in. przez firmę Tapparella jest możliwość zastosowania grubszych materiałów o wyraźnej fakturze, z ozdobnymi przeszyciami lub wstawkami. Plusem jest też szeroka gama tkanin i barw.