Kiedy nasze dziecko pójdzie do szkoły, jego pokój, który do tej pory był bawialnią i sypialnią trzeba dostosować także do pracy. Pokój dla ucznia powinien zapewniać możliwość koncentracji, właściwe oświetlenie i prawidłową pozycję podczas pracy. Dlatego też, w pokoju musi znaleźć się kilka niezbędnych elementów.
Trzeba przede wszystkim zadbać o biurko oraz krzesło dostosowane do rozwijającej się młodej sylwetki. Skulone ramiona, zgarbione plecy mogą prowadzić do deformacji kręgosłupa, ale też wad ustawienia głowy, szyi oraz stóp. Kupując biurko powinieneś wybrać model o takiej wysokości, by dziecko mogło swobodnie oprzeć ręce zgięte w łokciach pod kątem prostym i przy wyprostowanych plecach. Najlepszy jest blat matowy, bo nie odbija światła. Ważne jest także ustawienie biurka. W miarę możliwości należy postawić je tak, aby siedząca przy nim osoba miała dostęp do dziennego światła, czyli przy oknie.
Krzesło do biurka powinno mocno podpierać część lędźwiową kręgosłupa. Najlepiej z regulowana wysokością, by dziecko mogło oprzeć stopy na podłodze. Uda i łydki powinny układać się pod kątem prostym. Krzesło powinno być wyposażone w podłokietniki. Pomagają one utrzymać prawidłową i wygodna postawę. Odciążają mięśnie pleców, karku oraz ramion. Najlepiej, gdy mają około 5 cm szerokości i są zrobione z miękkiego materiału.
Ponieważ nie wszystkie blaty biurek mają regulowaną wysokość, małemu uczniowi można dokupić podnóżek – nie tylko umożliwi mu dostanie się na krzesło, ale będzie stanowić oparcie dla jego stóp.
Na biurku koniecznie powinna znaleźć się lampka. Najlepiej z regulowanym ramieniem. Postaw ją z lewej strony dla praworęcznych lub z prawej dla leworęcznych. Światło nie powinno się odbijać od ekranu komputera. Monitor powinien stać nie bliżej niż 50 cm od oczu. Najlepiej, gdy górna krawędź ekranu znajduje się na poziomie wzroku lub nieco wyżej.
W pokoju przeznaczonym dla ucznia powinny się znaleźć regały na książki i zeszyty. Dziecku łatwiej jest się skupić, gdy ma wokół siebie uporządkowaną przestrzeń, czyli wygodne i podręczne półki na przybory szkolne.
W pokoju warto także powiesić małą tablicę. Z pewnością bardzo się dziecku przyda. Można na niej powiesić plan lekcji i dodatkowych zajęć oraz wszelkie informacje, o których trzeba pamiętać.
Warto również pomyśleć o wystroju i kolorystyce wnętrza. Jeśli młody człowiek jest pełen energii, szybciej wyciszy się i skupi na nauce w otoczeniu spokojnych, pastelowych barw. Z kolei dzieciom spokojnym, nieśmiałym przyda się bodziec w postaci jaskrawych kolorów.