Jakie rekuperatory są najlepsze do domowych systemów wentylacji?

Wraz z rozwojem budownictwa energooszczędnego, pojawiło się zapotrzebowanie na nowoczesne systemy wentylacji. Technologie, w których budowane są domy energooszczędne, opierają się na jak największej termoizolacji. Takie rozwiązanie ma niestety jeden ważny minus, którym jest ograniczenie możliwości wymiany powietrza w budynku na zasadach wentylacji grawitacyjnej. Rozwiązaniem tego problemu stały się systemy rekuperacji.

Domowy system rekuperacji – dlaczego warto?

Domy energooszczędne odznaczają się niezwykle niskim zapotrzebowaniem na energię. Dzięki temu są tanie w utrzymaniu i przyjazne dla środowiska. Jeśli dodatkowo zdecydujemy się na system rekuperacji, możemy obniżyć zapotrzebowanie na energię o kolejne kilkadziesiąt procent. Wszystko dlatego, że nowoczesne rekuperatory nie tylko wymieniają powietrze na świeże w całym domu, ale także przy okazji odzyskują z niego olbrzymią część ciepła. W ten sposób potrzebujemy jeszcze mniej energii na ogrzanie domu w zimie i równocześnie na jego schłodzenie latem.

Dodatkowo rekuperacja powietrza to także gwarancja zyskania dostępu do świeżego i przede wszystkim przefiltrowanego powietrza. Dzięki temu do domu nie trafiają przykre zapachy z zewnątrz ani różnego rodzaju alergeny np. pyłki z kwitnienia wiosennego. Powietrze uzyskane z rekuperacji jest czyste i wolne od tego typu substancji, co zwiększa komfort życia wszystkich mieszkańców. Ważnym pytaniem jest, ile kosztuje rekuperacja i jaki rekuperator wybrać do zastosowania domowego?

Jaki rekuperator wybrać? Ile to kosztuje?

Koszty rekuperacji zależą głównie od metrażu domu. Dla dużych budynków potrzebne są rekuperatory o większej mocy (im większa moc, tym zazwyczaj droższe urządzenie). Koszty zależne są także od typu instalacji kanałowej (elastyczna lub wykonana z elementów sztywnych) i rodzaju wybranego rekuperatora np. rekuperator ścienny lub rekuperator kanałowy. Tunele systemu rekuperacji muszą być poprowadzone tak, aby rekuperacja działała we wszystkich pomieszczeniach. Przybliżony koszt całej instalacji dla średniej wielkości domu można zamknąć w okolicach 15 tys. złotych.

Co do wyboru rekuperatora, najważniejsze jest sprawność i wydajność wentylatora. Rekuperator powinien być w stanie dokonać przynajmniej 0,6 wymiany powietrza w całym domu na godzinę. Najlepiej, jeśli jest w stanie dokonać jednej pełnej wymiany w ciągu godziny. Wtedy możemy mówić o w pełni wydajnej rekuperacji.