Kwiaty kwitnące latem – które wybrać do ogrodu?

kwiaty-kwitnace-latem-ktore-wybrac-do-ogrodu-ogrodowa-galeria-zdjecie-glowne(1)

Szukając kwiatów do ogrodu każdy z nas pragnie, aby kwitły one przez jak najdłuższy czas. Wybieramy je, aby były elementem dekoracyjnym, który będzie cieszył nas podczas odpoczynku na zewnątrz – szczególnie w ciepłe dni i wieczory. O tym, że przyjemnie jest spędzać lato w ogrodzie pełnym kwiatów nie trzeba nikogo przekonywać. Woń kwiatów kwitnących jest uzupełnieniem miejsca do odpoczynku. Zatem jakie rośliny posadzić, aby cieszyły nas swoją barwą i zapachem przez niemal całe lato?

Krzewy kwitnące latem – Hortensja

Hortensja ogrodowa należy do najpopularniejszych krzewów kwiatowych. Jest bardzo chętnie sadzona w ogrodach. Jej duże i na pewien sposób romantyczne kwiatostany zdobią ogród przez wiele letnich tygodni. Hortensje bukietowe mają niewielkie wymagania, co cieszy wielu początkujących ogrodników. Można wyróżnić takie odmiany jak:

  • Hortensja bukietowa ‘Bobo’ – ma piękne i bujne kwiaty, które zakwitają już na początku lipca,
  • Hortensja ogrodowa 'Otaksa’ – podobnie jak odmiana ‘Bób’ zakwita w lipcu, a piękne kwiaty utrzymują się aż do jesieni,
  • Hortensja bukietowa 'Limeligh’ – mocne i wyprostowane pędy z dużymi kwiatostanami pojawiają się w sierpniu i utrzymują do października,
  • Hortensja bukietowa 'Vanille’ – charakteryzuje się cudownymi kwiatami, które zakwitają w lipcu i utrzymują się aż do października.

hortensja-ogrodowa-sklep-ogrodowa-galeria-pl

Byliny kwitnące latem – Jeżówka

Kwiaty długo kwitnące latem to marzenie każdego ogrodnika. Warto wybierać takie, które nie tylko cieszą oko na samym początku sezonu, ale także w jego drugiej połowie. Popularną byliną kwitnącą od lipca aż do października jest jeżówka. I choć przypomina nieco astry, to jest od nich bardziej okazała. Ilość jeżówek i ich kolorów jest praktycznie nieograniczona. Ich rutowate kwiaty na wypukłym dnie koszyczka tworzą kolczasty, zaokrąglony stożek.

Piękną odmianą jest jeżówka ‘Mamma Mia’. Charakteryzuje się sporymi kwiatami o wąskich płatkach i brązowym środkiem. Jest byliną mało wymagającą – nie potrzebuje specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Warto wiedzieć, aby wysuszone lub przekwitłe kwiaty usuwać – dzięki temu zabiegowi okres kwitnienia będzie się wydłużał.

jezowka-mamma-mia-sklep-ogrodowa-galeria-pl

Krzewy liściaste kwitnące latem – Róża

Na koniec przedstawiamy królową ogrodu, czyli różę. Ten pięknie kwitnący krzew to duma każdego ogrodnika. Naszą propozycją na piękny ogród jest wybranie odmiany niezwykle ozdobnej, jaką jest róża ‘Jacaranda’. Charakteryzuje się ona pełnymi kwiatami o bardzo intensywnym różowym kolorze, które świetnie prezentują się na tle zielonych liści. Jacaranda dorasta do 60cm wysokości i jest rozłożystego pokroju.

Na uwagę zasługuje jednak jej zniewalający zapach. Jest bardzo głęboki, a jego piękna woń unosi się w całym ogrodzie. Doskonałym pomysłem jest posadzenie jej w grupie, np. w przydomowym ogrodzie na rabatach.

roza-jacaranda-sklep-ogrodowa-galeria-pl

Kwiaty kwitnące latem – pory kwitnienia i wysokości

Wybierając kwiaty do ogrodu nie zapominajmy o tym aby miały różne pory kwitnienia. Najlepiej skomponować je tak, aby po przekwitnięciu jednych pojawiały się drugie. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać jedynie te kwiaty, które mają bardzo długi okres kwitnienia – wtedy warto sadzić je według wysokości.