Foteliki samochodowe od niemowlaka do starszaka

Shot of baby boy sitting in a car safety seat. He is happy and smiling.

Odpowiednio dobrany fotelik samochodowy to gwarancja bezpieczeństwa podczas podróży z dzieckiem. Aby siedzisko dobrze pełniło swoją funkcję i skutecznie chroniło delikatne ciało dziecka, musi być dopasowane do jego gabarytów: wagi i wzrostu, a także do wieku. Jakie dokładnie wyróżniamy grupy fotelików samochodowych dla dzieci i czym się one charakteryzują?

Foteliki dla niemowląt (0-12 miesięcy)

Przygodę z podróżami samochodowymi dziecko zaczyna bardzo wcześnie, często od razu po wyjściu ze szpitala.

„Pierwsze dni, tygodnie i miesiące życia dziecka mają kluczowe znaczenie dla jego prawidłowego rozwoju psychofizycznego – to wtedy następuje wzmożony przyrost wagi oraz kształtowanie się układu kostnego. – Mówi specjalista reprezentujący sklep Świat Dziecka z markowymi artykułami dla niemowląt i starszych dzieci. – W związku z tym niemowlęcy fotelik samochodowy powinien nie tylko chronić maluszka na wypadek kolizji, ale musi też zapewnić mu odpowiednią pozycję, która nie obciąży jego kręgosłupa i pozwoli mu swobodnie oddychać, przełykać ślinę i spać”.

Dlatego też foteliki dla najmniejszych dzieci do pierwszego roku życia (do 13 kg) mają postać specjalnych nosidełek, które można łatwo przenosić. Zaleca się stosowanie pięciopunktowych pasów, dobrym rozwiązaniem jest również baza Isofix zapobiegająca błędom instalacyjnym, do której przystosowane są np. foteliki Kinderkraft. Warto również pamiętać, że dziecko powinno być przewożone tyłem do kierunku jazdy.

Foteliki dla maluchów w wieku od 1 do 4 lat (0-18 lub 9-25 kg)

W momencie, gdy zauważymy, że główka dziecka zaczyna wykraczać poza górną krawędź nosidełka, a maluch waży już około 13 kg, przychodzi czas na zmianę fotelika na większy, przystosowany do wagi, wzrostu i budowy ciała przedszkolaka. Chociaż na rynku dostępne są różne modele tego typu fotelików, za bezpieczniejszą opcję wciąż uznaje się siedziska z uprzężą pięciopunktową umieszczane tyłem do kierunku jazdy.

Foteliki dla starszaków (4-12 lat)

To największe foteliki przeznaczone dla dzieci w przedziale wagowym od 15 do 36 kg (dostępne są również foteliki multiwagowe w przedziale 9-36 kg). Pamiętajmy, że w foteliku powinny jeździć dzieci do 150 cm wzrostu. Największe siedziska umieszcza się przodem do kierunku jazdy, natomiast przypięcie odbywa się przy użyciu pasów samochodowych, których przebieg jest regulowany przez konstrukcję fotelika. W przypadku starszych dzieci zaleca się stosowanie fotelików zamiast tzw. podstawek, które nie chronią dostatecznie w przypadku kolizji bocznych i czołowych. Pamiętajmy, że odpowiednio dobrany do wieku dziecka fotelik to gwarancja jego bezpieczeństwa, która jest nie do przecenienia.