Potrawy z grzybów co roku królują na kolacjach wigilijnych w całej Polsce. Nic dziwnego, w końcu jesienią masowo wyruszamy do lasów i musimy jakoś spożytkować nasze zbiory z tego okresu. Zimą często jesteśmy wyposażeni w duże ilości marynowanych i suszonych grzybów, które nie zawsze potrafimy dobrze wykorzystać. Tymczasem możemy ich użyć do stworzenia naprawdę ciekawych kompozycji kulinarnych. Zobacz nasze nietuzinkowe propozycje, które zachwycą wszystkich miłośników tych leśnych przysmaków.
Grzyby marynowane – potrawy
Chociaż grzyby marynowane dobrze sprawdzą się jako dodatek do pieczonego mięsa lub pasztetu, warto stworzyć także jakąś potrawę na ich bazie. Do wyboru mamy na przykład:
-
Kotlety mielone – jeśli chcemy nieco urozmaicić tradycyjne mielone, warto dodać do nich właśnie marynowanych grzybów. W ten sposób potrawa nabierze świątecznego charakteru.
-
Sałatkę – marynowane grzyby świetnie komponują się z ogórkami małosolnymi, warto wykorzystać to połączenie w sałatce. Możemy do niej dodać również kukurydzę, cebulę, przyprawę curry, oliwę z oliwek i majonez.
-
Zupę – grzyby marynowane sprawdzą się również w zupie, szczególnie pysznie smakują w kapuśniaku.
Suszone grzyby – potrawy
Grzyby można nie tylko marynować, ale także suszyć. Tak przygotowane posłużą jako składnik wielu pysznych dań.
-
Pierogi z kapustą i grzybami – to klasyczna potrawa, której nie może zabraknąć na żadnej Wigilii. Pozostały farsz możemy wykorzystać również do przygotowania pasztecików z ciasta francuskiego.
-
Zupa grzybowa – tradycyjna zupa przygotowywana na bazie suszonych grzybów. Jeśli chcielibyśmy wypróbować mniej oczywisty przepis, możemy również przygotować staropolski barszcz grzybowy z suszonych prawdziwków i podgrzybków. Podstawą udanej zupy jest odpowiednio długi czas gotowania.
-
Uszka do barszczu – ciężko wyobrazić sobie wigilijny barszcz bez żadnych dodatków. W tej roli doskonale sprawdzą się uszka z grzybami.
-
Krokiety wigilijne – jeśli nie przepadamy za lepieniem uszek, możemy także zawinąć farsz z grzybów i kapusty w naleśniki, które następnie opanierujemy. Takie krokiety są przepyszne i bardzo sycące.
Jak zrobić farsz grzybowy?
Przygotowanie farszu rozpoczynamy od zalania umytych grzybów zimną wodą, następnie należy je zagotować na małym ogniu. Powstającą na powierzchni pianę należy zbierać łyżką. Grzyby gotujemy do miękkości przez godzinę, następnie odcedzamy i mielimy. Do farszu możemy dodać także kawałki smażonej cebuli i kiszoną kapustę. Masę grzybową należy także doprawić wedle uznania. Tak przygotowane nadzienie możemy umieścić wewnątrz pierogów, pasztecików z ciasta francuskiego, uszek i krokietów.