Czy warto zdecydować się na filtr węglowy do okapu?

Czy warto zdecydować się na filtr węglowy do okapu?

Filtr węglowy do okapu skutecznie pochłania zapachy i wilgoć. To bardzo ważne wówczas, gdy zamontowany w kuchni okap nie ma komina. Tego typu filtry mają określony czas działania, a więc należy je regularnie wymieniać. Zazwyczaj odbywa się to co kilka miesięcy. Sporo zależy przy tym od częstotliwości gotowania.

Jaki filtr węglowy do okapu wybrać?

Wybór filtrów węglowych do okapu na rynku nie jest mały. Wiele osób może mieć w tym przypadku problem z wyborem. Można więc zapytać o radę producenta danego okapu. Stosowne informacje powinny być też zawarte w instrukcji obsługi urządzenia. Najważniejsze jest tutaj przestrzeganie wymiarów.

Jak wymienić filtr węglowy do okapu? Na szczęście nie jest to zadanie zbyt skomplikowane. Najlepiej ściśle stosować się do instrukcji samego producenta. W praktyce filtr węglowy umieszczany jest za standardowym filtrem tłuszczowym, co niektóre osoby może nieco zaskoczyć. Filtry metalowe mają za zadanie oczyszczać powietrze z tłuszczu i zanieczyszczeń. Są  zmywalne, a więc nie wymagają częstej wymiany. Niektóre z nich można nawet myć w zmywarce.

Filtr węglowy do okapu i jego zalety

Węglowe filtry do okapu są w kuchni nieocenione. Skutecznie eliminują nieprzyjemne zapachy, a przy okazji zwiększają żywotność mebli i sprzętu AGD.

Okapy z filtrem węglowym wysokiej jakości szybko i skutecznie oczyszczają powietrze z różnego rodzaju zapachów. Dzięki temu nie rozchodzą się one po całym pomieszczeniu. Co ciekawe, urządzenie wcale nie musi być połączone rurą z przewodem kominowym.

Sprzęty tego rodzaju działają w systemie zamkniętym. Powietrze po przefiltrowaniu wraca z powrotem do pomieszczenia. Dlatego okapy z filtrem węglowym zamontować można nawet w pewnej odległości od wentylacji czy w małej kuchni. Nie bez znaczenia jest fakt, że wkłady węglowe eliminują nie tylko nieprzyjemne zapachy, ale i wilgoć, która wytwarzana jest w czasie gotowania. Osadza się ona później na meblach i sprzyja ich szybszemu zużywaniu się.