Co wchodzi w skład mieszanek traw sportowych?

co-wchodzi-w-sklad-mieszanek-traw-sportowych

Jednym z podstawowych kryteriów wyboru mieszanek traw powinno być ich zastosowanie. Wyróżniamy między innymi trawy sportowe, które wyróżniają się odpornością na ciągłe udeptywanie. Bardzo ważne jest, aby składały się ze starannie wyselekcjonowanych nasion pochodzących od sprawdzonych producentów. Dobrej jakości produkt i odpowiednia pielęgnacja z pewnością sprawią, że murawa będzie estetyczna. Co wchodzi w skład mieszanek traw sportowych?

Życica trwała, czyli baza mieszanek traw sportowych 

Wybierając odpowiedni rodzaj trawy, trzeba zwrócić uwagę na to, z czego składa się wybrana mieszanka. Inne gatunki będą odpowiednie w przypadku mieszanek traw dekoracyjnych, a inne w przypadku regeneracyjnych. Jeśli chodzi o omawiane trawy sportowe, to bazą takich produktów jest życica trwała. Dzieje się tak, ponieważ jest to wytrzymały gatunek, który ma silnie rozgałęziony system korzeniowy, dzięki czemu tworzy mocną darń, która szybko się rozprzestrzenia. Poza tym jest to gatunek odporny na udeptywanie, co jest szczególnie ważne w przypadku muraw sportowych albo intensywnie eksploatowanych przydomowych ogrodów. Co więcej, roślinie nie przeszkadzają obfite opady śniegu czy roztopy, którym towarzyszą utrzymujące się duże kałuże. Życica trwała szybko rozpoczyna wegetację w okresie wiosennym.

Jakie inne trawy wchodzą w skład mieszanek sportowych? 

Życica trwała jest jednym z ważniejszych elementów wchodzących w skład mieszanek traw sportowych. O tym, jakie inne gatunki roślin można w nich znaleźć, porozmawialiśmy ze specjalistą ze sklepu z mieszankami traw Graminas:

– W składzie mieszanek traw sportowych można znaleźć między innymi kostrzewę czerwoną, która jest uważana za jedną z cenniejszych traw użytkowych. Jest to roślina wieloletnia, która ma niezbyt duże wymagania glebowe. Poza tym podobnie jak życica jest też odporna na udeptywanie, z czego wynika jej popularność, jeśli chodzi o wysiewanie muraw sportowych. Na uwagę zasługuje również wiechlina łąkowa, która intensywnie się krzewi i tworzy gęstą darń w stosunkowo krótkim czasie.

Oprócz omówionych przez naszego rozmówcę składników w mieszankach traw sportowych możemy znaleźć również kostrzewę owczą, która nie ma dużych wymagań glebowych i wykazuje właściwości przeciwerozyjne. Poszukując odpowiedniego produktu przeznaczonego do obsadzenia boisk, pól golfowych czy miejsc użyteczności publicznej takich jak pola namiotowe albo place zabaw, warto sięgać wyłącznie po mieszanki pochodzące od sprawdzonych producentów. Dobrze sprawdzą się na przykład trawy marki Agronas, Nasiennik albo World of Grass.