Higiena rąk w czasie pandemii – myć mydłem czy dezynfekować?

higiena-rak-w-czasie-pandemii-myc-mydlem-czy-dezynfekowac

Mycie i dezynfekcja rąk to skuteczne narzędzie w walce z chorobami. Dużo na ten temat mówi się w kontekście walki z pandemią COVID-19, jednak w takim samym stopniu dotyczy to popularnego przeziębienia i grypy. Aby zapobiegać transmisji wirusów, zalecane jest częste mycie rąk ciepłą wodą z mydłem. Czy ta czynność jest wystarczająca, a może dłonie dodatkowo trzeba dezynfekować, żeby zachować właściwy poziom higieny?

Zalety stosowania środków do dezynfekcji rąk

Medyczne środki do dezynfekcji rąk są nieocenione w dbaniu o prawidłową higienę. Stosowane są zarówno w placówkach medycznych, jak i w codziennym życiu. Duży wpływ na ich popularność ma trwająca pandemia COVID-19. Nic dziwnego, ręce są główną drogą przenoszenia chorobotwórczych patogenów. Zastosowanie środków dezynfekujących już po kilkudziesięciu sekundach inaktywuje występujące na nich groźne bakterie i wirusy.

Ważne jest, aby płyn do dezynfekcji rąk miał dobry skład. To znaczy, że jego bazą powinien być alkohol etylowy lub izopropylowy w co najmniej 65-procentowym stężeniu. Takie produkty dostępne są na przykład w internetowej hurtowni medycznej JRJ Medical. Ich zastosowanie jest proste, ponieważ często dostępne są w poręcznych buteleczkach, które można mieć zawsze pod ręką. Przydają się więc w podróży lub podczas korzystania z miejsc publicznych. Środki dezynfekujące nie mogą jednak zastąpić tradycyjnego mycia rąk mydłem pod ciepłą, bieżącą wodą.

Kiedy dezynfekcja rąk nie wystarcza?

W dobie pandemii koronawirusa ważnym zagadnieniem jest higiena rąk. Specjaliści namawiają do częstego mycia dłoni wodą z mydłem, a metoda ta ma być równie skuteczna w walce z wirusem co dezynfekcja specjalistycznym preparatem. Jest w tym ziarno prawdy, ponieważ patogeny są wrażliwe na substancje rozpuszczające tłuszcz. Użycie wody i mydła usunie więc wirusy i bakterie. Jest to też łatwo dostępna metoda i w zupełności wystarczająca w codziennym funkcjonowaniu.

Zastosowanie środków do dezynfekcji rąk jest efektownym i szybkim sposobem na pozbycie się groźnych patogenów, jednak to nie wszystko do utrzymania prawidłowej higieny. W sytuacji, kiedy na rękach występują widoczne zabrudzenia, mycie rąk jest niezbędne. Dezynfekcja natomiast doskonale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do bieżącej wody. Jest też niezastąpiona w placówkach medycznych podczas kontaktów z pacjentem i jego środowiskiem. Wtedy konieczne jest zarówno mycie, jak i odkażanie rąk.