Chiller – działanie i zastosowanie agregatu wody lodowej

chiller-banner

Maszyny usuwające ciepło z płynnego chłodziwa, czyli Chillery, stanowią alternatywne rozwiązanie dla tradycyjnych klimatyzacji. Pozwalają regulować temperaturę w domu, biurze czy firmie przy niskim nakładzie finansowym. Warto dowiedzieć się, jakie jest zastosowanie agregatów i kiedy warto się na nie zdecydować! Podstawowym zadaniem chillerów jest odprowadzanie ciepła skumulowanego w cieczy. Mechanizm działania agregatów opiera się prawach fizyki – cieplejsza materia oddaje swoją energię chłodniejszemu ciału, co prowadzi do wyrównania temperatur w obrębie całego układu.

Jak działają chillery?

Proces chłodzenia wyparnego odbywa się dzięki chłodnicy oraz skraplaczom. Odpowiadają one bowiem za obniżenie temperatury wymienników ciepła. Instalacja składa się z agregatu oraz klimakonwektorów. Kiedy przez urządzenia przepływa powietrze, temperatura wody lodowej wzrasta. Chillery wyposażone są również w pompę, dostarczającą ciśnienie, pozwalające na transport cieczy do końcowego odbiornika. Najważniejszy element maszyny stanowi agregat, umożliwiający odprowadzenie ciepła skumulowanego w wodzie. Powstała w procesie chłodzenia ciecz zostaje dostarczona do wentylatorowych wymienników, a następnie powraca do agregatu, gdy zostaje ogrzana.

Jak zbudowane są chillery?

Chillery zazwyczaj montuje się na zewnątrz pomieszczenia, w którym wykorzystywany jest system chłodniczy. Podstawowe elementy agregatu stanowią:

  • skraplacz,
  • filtry,
  • zespół sprężarkowy,
  • zawory.

Chillery nie zajmują wiele miejsca, dlatego można je wykorzystywać w przypadku niewielkich powierzchni. Wiele modeli wyposażonych jest w ekran sterowniczy LCD lub LED. Umożliwia on programowanie oraz kontrolę temperatury urządzenia.

Jakie zalety mają chillery?

Chillery wyróżniają się dużą funkcjonalnością, ergonomicznością oraz energooszczędnością. Koszt instalacji urządzenia jest wyższy niż w przypadku montażu tradycyjnej, freonowej klimatyzacji, jednak utrzymanie agregatu nie stanowi dużego wyzwania finansowego. Chillery są również ekologicznym rozwiązaniem. W przypadku standardowych rozwiązań, do atmosfery może przedostać się freon, prowadzący do zaniku warstwy ozonowej. Ewentualne usterki chillera skutkują wydostaniem się wody lodowej, która nie wpływa niekorzystnie na środowisko zewnętrzne. Warto przy tym jednak zaznaczyć, że agregaty tworzone przez renomowanych producentów wyróżniają się wysoką jakością, w związku z czym ich uszkodzenia należą do rzadkości.

Systemy chłodnicze, wykorzystujące wodą lodową, są świetnym rozwiązaniem w przypadku mieszkań oraz budynków przemysłowych. Szczegółowe informacje na temat agregatów znaleźć można na stronie internetowej – https://www.aircon.panasonic.eu/PL_pl/.