Czy ceramiczne naczynia są ekologiczne?

czy-ceramiczne-naczynia-sa-ekologiczne

Ekologia odgrywa coraz większą rolę w naszym życiu – przyglądamy się wielu produktom, żeby ograniczyć własny wpływ na środowisko, a przynajmniej swoich wyborów zakupowych. Warto wiedzieć, które wyroby są eco-friendly, aby nie tracić czasu na analizę ich składu oraz sposobu wytwarzania. Jak zatem „wygląda sytuacja” z naczyniami ceramicznymi i czemu powinno się stawiać na Manufakturę Bolesławiec?

Naczynia ceramiczne znajdują się w wielu polskich domach – zwykle przyjmują postać kubków, półmisków oraz talerzy. Docenia się je np. za wytrzymałość i odporność na działanie wysokich temperatur, a jeśli wyroby pochodzą też z Manufaktury Bolesławiec – za tradycyjne, barwne wzornictwo. Wiele osób zastanawia się jednak, czy takie „akcesoria” są przyjazne środowisku. Kontrowersje związane z produkcją różnorodnych sprzętów sprawiają, że czujemy wątpliwości w stosunku do każdego „wytworu”. Czy jednak nasze obawy są słuszne?

Eko-naczynia ceramiczne z Manufaktury Bolesławiec

Chociaż wydaje się, że naturalny skład świadczy o ekologicznym charakterze danego produktu, w grę wchodzi również sposób jego produkcji oraz zapotrzebowanie na energię podczas tego procesu. Manufaktura Bolesławiec wykorzystuje jednak nie tylko naturalne gliny kamionkowe, ale także ręcznie wytwarza swoje naczynia ceramiczne – stosuje się tutaj bowiem np. metodę stempelkową przy dekorowaniu wyrobów. Wpływ działalności „fabryki” na środowisko jest zatem znikomy, a oferowany przez nią „asortyment” stanowi w całości produkty eco-friendly.

Jak dodają przedstawiciele firmy „Polish Pottery”, same naczynia nie zawierają także żadnych substancji, które mogłyby być toksyczne lub szkodliwe dla gleby, powietrza oraz wody (a co za tym idzie – zwierząt). Zarówno wytwarzanie, jak i utylizacja takich produktów, nie zagrażają środowisku naturalnemu, dlatego można z czystym sumieniem cieszyć się pięknem ceramiki. Co istotne, opisywane akcesoria wyróżniają się wysoką trwałością, co oznacza, że przez wiele lat nie wylądują w koszu na śmieci, a tym samym – nie będą wymagać energii do ich usunięcia.

Dlaczego warto wybrać ceramikę z Manufaktury Bolesławiec?

Manufaktura Bolesławiec od wielu lat produkuje naczynia ceramiczne, więc udoskonaliła ten proces do perfekcji. Wyroby, które pochodzą z „fabryki”, mają w pełni ekologiczny charakter, a wytrzymałość przykładowych półmisków sprawia, że stanowią inwestycję na wiele lat, bez dokładania się do „kolekcji” na wysypiskach. Poza byciem eco-friendly, naczynia są zwyczajnie estetyczne i funkcjonalne, dlatego warto je mieć w swojej kuchni.