Mniejsze lub większe obrażenia mogą przydarzyć się w każdym miejscu. Niezależnie od wielkości zdarzenia, potrzebnym i przydatnym przedmiotem w takich chwilach jest apteczka pierwszej pomocy. To bardzo istotny przedmiot, który warto mieć zawsze pod ręką – w samochodzie, w pracy czy w domu. Jego zawartość powinna być dostosowana do miejsca, w którym się znajduje. Co powinna zawierać apteczka pierwszej pomocy? Sprawdźmy.
Uniwersalne rzeczy w apteczce
Nie ma żadnego standardu, który mówiłby o tym, jakie przedmioty powinny znaleźć się w apteczkach w poszczególnych pomieszczeniach. W razie wypadku jesteśmy zobowiązani udzielić drugiej osobie pierwszej pomocy. Dlatego w apteczce powinny znaleźć się przede wszystkim podstawowe przedmioty, którymi będziemy w stanie pomóc. Poniższe propozycje można zakupić bez problemu zarówno w aptekach stacjonarnych, jak i online, np. w internetowej hurtowni medycznej.
Opaska elastyczna
Opaska elastyczna tworzy po zawinięciu ucisk i powstrzymuje występujące krwawienie. Tworzy ciasny i trwały opatrunek dzięki materiałowi, który nie jest narażony na przerwanie, nawet jeśli oddziałuje na niego duża siła. W apteczce pierwszej pomocy powinno znaleźć się co najmniej kilka takich opasek.
Gaza jałowa
Gazę jałową nakłada się bezpośrednio na ranę. Zastępuje ona np. watę, papier toaletowy czy waciki, które chłoną krew, pozostawiają po sobie trudne do usunięcia z rany resztki i nie tworzą w połączeniu z innym materiałem ucisku. Ucisk podczas rany, z której sączy się krew, jest bardzo ważny, dlatego też w apteczce powinna znaleźć się odpowiednia liczba sztuk gazy jałowej.
Bandaże
To podstawowy środek służący do podtrzymania gaz jałowych czy kompresów lub stosowany przy zwichnięciach stawów. Długość bandaży dostępnych w aptekach stacjonarnych lub sklepach internetowych wynosi około 4 m. Ich szerokość natomiast jest różnorodna. W zależności od wielkości apteczki warto zaopatrzyć się w różne szerokości bandaży, np. 10 cm, 5 cm oraz 15 cm.
Rękawiczki jednorazowe
Udzielenie pierwszej pomocy nie zawsze odbywa się na stopie koleżeńskiej. Często wręcz jest tak, że pomaga się osobie obcej. Rękawiczki jednorazowe to idealny środek ochronny dla obu stron. Tworzą one barierę ochronną między nami a materiałem potencjalnie zakaźnym. Dostępne są w różnych wariantach kolorystycznych i rozmiarach. Do popularnych rękawiczek jednorazowych zalicza się: lateksowe, winylowe, gumowe czy nitrylowe. Warto je mieć zawsze pod ręką – w samochodzie, w domu a nawet w torebce.
Koc ratunkowy
Koc ratunkowy, często nazywany również folią życia lub kocem izotermicznym, pomaga w odizolowaniu pacjenta powypadkowego od warunków atmosferycznych. Jest to specjalne tworzywo – z jednej strony jest złote a z drugiej srebrne – zachowujące odpowiednią temperaturę ciała osoby poszkodowanej. Owija się ją w tę folię tak, aby złota strona była na zewnątrz, jeśli chcemy zachować temperaturę, a jeśli chcemy ją obniżyć, to srebrną stroną na zewnątrz. To bardzo istotny element wyposażenia apteczki pierwszej pomocy.
Nożyczki medyczne
Nożyczki medyczne służą do przecinania grubych materiałów i trudnych powierzchni, takich jak odzież, bandaże czy pasy. Różnią się one od zwykłych nożyczek tym, że mają ostre zęby a ich zakończenie nie pozwala na zranienie osoby poszkodowanej. Jeśli nie takie, to w apteczce warto mieć po prostu nożyczki. Nawet jeśli nie będą one specjalne, to zawsze trzeba być przygotowanym na każdą ewentualność.
Chusta trójkątna
Ten element wyposażenia bez wątpienia przyda się podczas stabilizacji kończyn górnych. Swoje zastosowanie znajdzie również jako element podtrzymujący np. gazę jałową, gdy zabraknie nam już w apteczce bandaża. Chusta odciąża uszkodzoną część ciała, dzięki czemu do momentu przyjechania karetki, postawienia diagnozy lub założenia gipsu, jest to wyjście idealne. Wystarczy mieć chociaż jedną w apteczce i uzupełniać ewentualne braki.
Chusteczki dezynfekujące lub gaziki z alkoholem
Płyn dezynfekcyjny z dużą ilością alkoholu nie jest wskazany przy wszelkich ranach, z których powstają krwotoki. W pierwszej pomocy chodzi głównie o zatamowanie płynącej krwi, a alkohol w płynach w tym nie pomoże tak, jak chusteczki dezynfekujące lub gaziki z alkoholem, w których tego alkoholu jest niewiele. Ponadto zajmują one mniej miejsca w apteczkach niż płyny dezynfekcyjne.
Podsumowanie
W apteczkach pierwszej pomocy powinno znaleźć się wiele podstawowych przedmiotów. Warto również odbywać co jakiś czas szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy, ponieważ takie umiejętności pozwolą lepiej zrozumieć nam wyposażenie apteczek i nauczą, jak właściwie z niego korzystać.