Przyblokowa rampa dla niepełnosprawnych – jakie musi spełniać warunki?

uchwyty dla niepełnosprawnych

Mobilność w przypadku osób niepełnosprawnych to jedna z najważniejszych rzeczy, jeśli chodzi o codzienną egzystencję. Szczególne problemy będą miały osoby, które mieszkają w lokalach spółdzielczych. Wtedy bardzo często będzie niezbędna przyblokowa rampa, która musi spełnić konkretne warunki.

Dlaczego rampy dla niepełnosprawnych są tak ważne?

Zwykle się fakt bycia osobą niepełnosprawną spada na nas niczym grom z jasnego nieba. Nikt przecież nie może przewidzieć wypadku albo jakiejś choroby, która może skutkować właśnie całkiem nowymi okolicznościami i wymaganiami w zakresie mobilności. Zwróćmy uwagę na to, że w Polsce jeszcze wciąż jest wiele obszarów w przestrzeni publicznej po prostu niedostosowanych do funkcjonowania osób niepełnosprawnych. W naszym kraju są wciąż duże deficyty, jeśli chodzi o środki pieniężne przeznaczane na takie innowacje i modernizacje. Niejednokrotnie, więc osoby niepełnosprawne muszą się samodzielnie starać o to, aby zamontowane były nie tylko uchwyty dla niepełnosprawnych, ale również rampa dla niepełnosprawnych. Szczególnie dużym problemem są miejsca takie jak właśnie bloki spółdzielcze. Naturalnie w przypadku deweloperów, którzy rozumują nowocześnie i chcą udostępniać mieszkańcom budynki na poziomie europejskim to tam zawsze można liczyć na osobną windę dla niepełnosprawnych, dzięki czemu takie osoby mogą się dostać na każde piętro budynku i swobodnie dojechać lub dojść do swojego mieszkania. Jest jednak cała masa nieruchomości, które takich rozwiązań nie mają i mieć nie mogą, bo wymagałoby to gruntownych remontów wewnątrz budynków. W takich okolicznościach właśnie najlepiej sprawdza się rampa. Musi być jednak w odpowiedni sposób zaprojektowana tak, aby była bezpieczna i wygodna dla takich osób.

Czy rampa są ważne tylko uchwyty dla niepełnosprawnych?

Oczywiście rampy będą się tutaj dzieliły na różne rodzaje. Są takie, w których podłoże jest betonowe, ale niejednokrotnie można też spotkać projekty, które przewidują twardą gumę, która jest bardzo wygodna dla wózków inwalidzkich. Najważniejsze, aby były to projekty nowoczesne i sprawdzone w praktyce. Celem przewodnim jest zagwarantowanie takiej infrastruktury osobom niepełnosprawnym, która będzie maksymalnie dla nich przyjazna. Poza tym czasami w sprzedaży można spotkać również lekkie składane aluminiowe rampy podjazdowe. To też może być dobre rozwiązanie gwarantujące zniwelowanie problemów komunikacyjnych właśnie dla osób, które się poruszają na wózkach inwalidzkich. Poza tym niejednokrotnie możemy spotkać na polskich osiedlach właśnie rampy, które były zbudowane jako indywidualne i dodatkowe projekty. Prowadzą one bezpośrednio z chodnika do konkretnego mieszkania od zewnętrznej strony. Zwykle wykorzystuje się tu wejście na balkon. Najczęściej jednak takie rampy są dostosowane do balkonów znajdujących się na parterze lub maksymalnie na pierwszym piętrze. Wszystko przez przepisy w zakresie bezpieczeństwa, które są bardzo konkretne i restrykcyjne. Dotyczą one na przykład również tego, gdzie powinny być zamontowane uchwyty dla niepełnosprawnych i z jakich materiałów muszą być wykonane. Oczywiście uchwyty są konieczne w przypadku każdy rampy, ponieważ zabezpieczają przed ewentualnym upadkiem. Zawsze będą integralną częścią takich projektów.

Jak dopasować rampę do budynku?

Rampy oczywiście będą zawsze dopasowane adekwatnie do ich eksploatacji i przeznaczenia. Mogą być szersze lub węższy i za każdym razem musi to być przeanalizowane indywidualnie. Szczególnie będą to produkty dedykowane dla konkretnych osób, jeżeli chodzi na przykład o tylko jedno mieszkanie w bloku spółdzielczym. Wtedy trzeba bardzo szczegółowo wymierzyć wysokość i szerokość. Dzięki temu wózek będzie swobodnie najeżdżać na rampę, nie stwarzając żadnego zagrożenia dla osoby niepełnosprawnej. Poza tym w przypadku osób niepełnosprawnych warto też wyposażyć się rampę mobilną, którą można zabierać ze sobą. Taka rampa przenośna może być schowana w torbie. Odkręca się od niej nóżki i można je zastosować w każdych warunkach. Występuje tu najczęściej regulacja wysokości w zakresie od 3 do 7 cm. Poza tym jest to konstrukcja lekka i waży około 1,5 kg.