Wózki dziecięce – jak wybrać odpowiedni model?

Wózki dziecięce – jak wybrać odpowiedni model?

Wygodny i funkcjonalny wózek może ułatwić codzienne funkcjonowanie. Aby wyjście z dzieckiem na spacer po parku, zakupy w centrum handlowym albo wyjazd w góry, były przyjemnością, warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego wózka. W tym artykule podpowiadamy, czym kierować się podczas zakupu.

Jaki rodzaj wózka dziecięcego wybrać?

Wybierając wózek dla dziecka, musisz zastanowić się, jaki rodzaj Cię interesuje. Warto pamiętać, że wymagania będą się zmieniać na różnych etapach życia malucha. W pierwszym okresie niezbędna okaże się gondola. Gdy dziecko zacznie samodzielnie siedzieć, można zamienić model głęboki na spacerowy. Nie oznacza to jednak, że musisz kupować dwa osobne pojazdy. Na rynku dostępne są także wersje 2w1 i 3w1. Takie wózki dziecięce pozwalają dopasować swoją funkcjonalność do zmieniających się potrzeb pociechy.

Jak wybrać odpowiedni model wózka dziecięcego?

Niezależnie od wybranego modelu, wózki dziecięce powinny być wygodne i bezpieczne, a przy tym łatwe w prowadzeniu i użytkowaniu dla dorosłych. Zobacz, na co zwrócić uwagę dokonując zakupu pojazdu dla najmłodszych.

1. Rodzaj kół

Rodzaj kół wpływa na możliwość pokonywania różnych terenów. Najczęściej można spotkać modele pompowane i piankowe. Pierwsze skutecznie amortyzują wstrząsy na nierównych chodnikach, dodatkowo prowadzi się je łatwo i płynnie. Z kolei drugie wykonane są ze specjalnej pianki z kauczukiem, co nadaje im lekkości. Kół piankowych nie można przebić i nie wymagają pompowania.

2. Wielkość kół

Dobrej jakości wózek powinien być wyposażony w duże i zwrotne koła, które będą dobrze sprawdzać się w różnych warunkach.

3. Regulowana rączka

Jeśli z maluchem będą spacerować osoby o różnym wzroście, warto pamiętać, by wybrany model miał regulowaną rączkę. Uchwyt powinien być wykonany z materiałów antypoślizgowych i przyjemnych w dotyku.

4. Sposób składania wózka

Stelaż powinien się łatwo składać i być jak najlżejszy. Jest to szczególnie istotne, jeśli mieszkasz w bloku na wyższych piętrach.

5. Hamulce

Hamulce bezpieczeństwa powinny działać lekko i muszą być zamontowane po obu stronach.

6. Dodatkowe akcesoria

Folia przeciwdeszczowa, torba, kosz, moskitiera czy parasolka to tylko część dodatków, które pozwalają w dużym stopniu dostosować wózek do indywidualnych potrzeb i poprawić komfort użytkowania.

7. Atesty i certyfikaty

Podobnie jak w przypadku innych sprzętów i przedmiotów dla dzieci, wózek musi posiadać odpowiednie atesty i certyfikaty bezpieczeństwa. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że pojazd posłuży maluchowi przez długi czas.