Sucha karma dla kota – na co zwrócić uwagę przy jej wyborze? Podpowiadamy

Sucha karma dla kota – na co zwrócić uwagę przy jej wyborze? Podpowiadamy

Chcesz, aby Twój kot długo cieszył się dobrą kondycją i zdrowiem? Zadbaj więc o to, aby jego dieta była prawidłowa. Okazuje się bowiem, że to właśnie ona ma największy wpływ na funkcjonowanie organizmu. W dzisiejszym wpisie poruszymy kwestię suchej karmy dla kota. Czy zastanawiałeś się kiedyś, czy Twój pupil powinien ją spożywać? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej. Jednocześnie podpowiemy Ci również, na co zwrócić uwagę przy wyborze pokarmu.

Czy kot powinien spożywać suchą karmę?

Podawanie kotu suchej karmy to bardzo wygodne rozwiązanie. To dlatego, że na długo zachowuje ona świeżość. Dzięki temu może przez dłuższy czas leżeć w kociej misce – bez obawy o to, że się popsuje bądź straci swój smak. Niestety coraz częściej spotkać można się z teorią, że koty w ogóle nie powinny jej jeść. Jak to zatem jest w rzeczywistości?

Otóż Twój pupil jak najbardziej może spożywać suchą karmę, gdyż jest to kompletny i odpowiednio zbilansowany posiłek. Należy jednak przy tym pamiętać o tym, że kot czerpie wodę głównie z pożywienia. Przez to tego typu pokarm może nie zaspokajać jego zapotrzebowania. To niestety może prowadzić do pojawienia się chorób nerek bądź dróg moczowych.

Na szczęście są na to aż dwa rozwiązania. Pierwsze z nich mówi o tym, że kot powinien mieć stały dostęp do czystej i świeżej wody. Drugie – naszym zdaniem zdecydowanie bezpieczniejsze – to wprowadzenie diety mieszanej, czyli podawanie naprzemiennie karmy suchej i mokrej.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze suchej karmy dla kota?

Na rynku sucha karma dla kota występuje pod wieloma postaciami. Okazuje się, że nie każda będzie jednak odpowiednia dla Twojego pupila. Jest bowiem kilka kwestii, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze pokarmu.

Po pierwsze, nigdy nie kupuj karmy w markecie. Zazwyczaj jest ona kiepskiej jakości. Zdecydowanie lepiej postawić na sklep zoologiczny – stacjonarny bądź też internetowy.

Po drugie, uważnie czytaj skład. Kot to mięsożerca, dlatego też zwróć uwagę na to, aby wybrana przez Ciebie karma miała go dość dużo. Pamiętaj przy tym o tym, że mięso to przede wszystkim białko. Pokarm dla kota powinien mieć też spore ilości tauryny. Jest ona bardzo ważna, ponieważ wpływa na wiele układów i organów – wspomaga dobry wzrok, odpowiednią płodność i prawidłową pracę serca. W związku z tym jej niedobór może okazać się bardzo groźny.

No i na koniec warto wspomnieć też o tym, że karma powinna być dopasowana do zwierzęcia. Liczy się przede wszystkim jego wiek. Stosując odpowiednią dietę, masz pewność, że kot otrzyma wszystko, czego potrzebuje jego organizm. Przykładowo, w przypadku kociąt zaleca się karmę junior. Jej skład umożliwia prawidłowy wzrost i rozwój maluszków. Ważne jest także aktualne zapotrzebowanie na poszczególne składniki – zanim dokonasz wyboru, zastanów się więc nad tym, czy kot zmaga się z jakimiś problemami zdrowotnymi. A może Twoja kotka jest w ciąży lub karmi kocięta? To również będzie wymagało odpowiedniej karmy.