Napięcie przedmiesiączkowe, czyli jak hormony wpływają na kobiecy organizm

Syndrom napięcia przedmiesiączkowego dotyka wielu kobiet na kilka dni przed menstruacją. Kobiece humory oraz zachcianki w tym czasie często są tematem żartów. Warto wiedzieć, co stanowi podłoże zmian w organizmie oraz czy są sposoby na walkę z menstruacyjną z huśtawką nastroju?

Kiedy i jak objawia się napięcie przedmiesiączkowe?

Cykl płciowy kobiety przebiega w sposób, który nie pozostaje bez wpływu na organizm. Hormony szalejące w tym czasie mogą wywoływać napięcie przedmiesiączkowe, podczas którego u kobiety pojawiają się niespotykane na co dzień stany i zachowania. Do takich można zaliczyć:

– nieuzasadnioną nerwowość

– uczucie zmęczenia

– problemy z koncentracją

– opuchliznę spowodowaną zatrzymywaniem wody w organizmie

– zmiany skórne w postaci trądziku

– bóle piersi, brzucha oraz stawów

– napięcie sutków

– tzw. „zachcianki”, czyli wzmożony apetyt na określone potrawy

Napięcie przedmiesiączkowe pojawia się przeważnie na ok. tydzień przed menstruacją. U niektórych kobiet przebiega dość łagodnie, lecz zdarza się, że ten stan jest bardzo męczący i konieczna może być wizyta u lekarza, wykonanie badań hormonalnych i ewentualne leczenie, ponieważ objawy mogą mieć też inne podłoże (depresja lub nerwica).

Napięcie przedmiesiączkowe – jak sobie z nim radzić?

Złe samopoczucie, pojawiające się co miesiąc, już na kilka dni przed menstruacją, to uciążliwy problem wielu kobiet. Warto wiedzieć, że napięcie przedmiesiączkowe można zmniejszyć i zredukować jego objawy. Zmiany warto zacząć od diety. Na tzw. „humory” negatywny wpływ mogą mieć używki oraz słodycze. Alkohol, kawa oraz nikotyna zaostrzają objawy napięcia przedmiesiączkowego, dlatego warto z nich zrezygnować w czasie poprzedzającym menstruację. Ze względu na to, że napięcie przedmiesiączkowe wpływa na zatrzymywanie wody w organizmie, a  tym samym na zwiększenie opuchlizny, warto ograniczyć spożywanie soli oraz słonych, mocno przetworzonych produktów oraz tłuszczów zwierzęcych, czyli produktów, które zaburzają gospodarkę wodną organizmu. Pomóc mogą też suplementy diety, tworzone w oparciu o składniki pochodzenia naturalnego (takie jak niepokalanek mnisi czy olej z wiesiołka). Ich zadaniem jest złagodzenie objawów napięcia przedmiesiączkowego oraz regulacja cyklu owulacyjnego.