Spawarka elektrodowa – jak wybrać najlepszy model?

Spawarka elektrodowa – jak wybrać najlepszy model?

Spawanie to umiejętność, która może przydać się podczas pracy przy obróbce metalu. Niezależnie od tego, czy chcesz naprawić coś w domu, czy zajmujesz się profesjonalnie spajaniem elementów, potrzebna Ci będzie dobra spawarka. Dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze idealnego urządzenia. W tym artykule dowiesz się, jak wybrać najlepszy model spawarki elektrodowej.

Spawarka elektrodowa, czyli co?

Spawarka elektrodowa to urządzenie, które służy do łączenia dwóch elementów metalowych poprzez stopienie ich powierzchni. Aby to się mogło odbyć, niezbędne jest podanie odpowiedniego napięcia i natężenia prądu. Spawanie tego typu urządzeniem odbywa się przy wykorzystaniu elektrod, które podczas spawania się topią. W wyniku procesu topienia powstaje trwałe połączenie. Istnieje kilka rodzajów spawarek elektrodowych, które różnią się między sobą m.in. sposobem działania czy też możliwościami. Jednak pod względem konstrukcyjnym są do siebie bardzo podobne. Urządzenie do spawania najczęściej składa się z:

– urządzenia zasilającego;

– aparatury sterującej;

– przewodu mocującego dla elektrody;

– przewodu masy zakończonego zaciskiem;

– systemy chłodzenia.

Jak wybrać najlepszy model spawarki elektrodowej?

To, na jaką spawarkę elektrodową się zdecydujesz, jest uzależnione od wielu czynników. Przede wszystkim zakup powinien być podyktowany Twoimi indywidualnymi potrzebami. Zastanów się, do czego urządzenie ma Ci służyć i jak często z niego będziesz korzystać. To jednak nie wszystko! Uwagę warto zwrócić także na parametry sprzętu takie jak:

moc – im większa, tym spawarka będzie wydajniejsza. Należy jednak pamiętać, że przy wyborze modelu o dużej mocy należy również upewnić się, że posiada odpowiednie zabezpieczenia.

cykl pracy – im wartość jest wyższa, tym urządzenie jest w stanie pracować na maksymalnych obrotach przez dłuższy czas;

amperaż – od tego parametru zależy grubość elementów, którego mogą być spawane;

łatwość w obsłudze;

dodatkowe funkcje, które usprawniają pracę z urządzeniem. Najbardziej przydatne dla spawaczy może być Hot Start ułatwiający rozpoczęcie spawania, a także Arc Force, który umożliwia sterowanie dynamiką łuku spawalniczego.