Praca za granicą – praca w jakim kraju opłaca się najbardziej?

W ostatnich latach obserwuje się coraz mniejsze zainteresowanie rodaków pracą za granicą. Według raportu „Migracje Zarobkowe Polaków IX” opracowanego przez Work Service, w 2018 roku ponad 9 na 10 Polaków odrzucało możliwość emigracji. Tylko 8,6% (1,6 mln Polaków) ankietowanych rozważało emigrację zarobkową w ciągu najbliższych 12 miesięcy, przy czym najczęściej wskazywali oni na chęć krótkoterminowego wyjazdu.

Niskie bezrobocie, wyższe płace i tzw. rynek pracownika sprawiły, że większość Polaków nie musiała starać się o zatrudnienie za granicą. Nie oznacza to jednak, że Polska jest dla wszystkich krainą mlekiem i miodem płynącą. Różnice płacowe we wsiach i małych miastach powodują, że ich mieszkańcy (68% ankietowanych) poszukują pracy poza granicami kraju, gdzie mogą liczyć na wyższe zarobki i lepszą jakość życia.

Prawdopodobnie dobre warunki na rodzimym rynku pracy utrzymywałby się nadal, gdyby nie pandemia koronawirusa, która zbliża nas do nieuchronnego kryzysu gospodarczego i drastycznego wzrostu bezrobocia. Wielu Polaków w wyniku utraty pracy lub zmniejszonej pensji, może szukać zatrudnienia za granicą. Podpowiadamy, w jakim kraju najbardziej się opłaca.

Praca w Niemczech dla Polaków – opiekunka, magazynier, a może programista?

Wszelkie raporty pokazują, że Polacy niezmiennie od wielu lat najchętniej aplikują na oferty pracy w Niemczech, co zresztą spotyka się z dużym entuzjazmem tamtejszych władz. Nasz zachodni sąsiad ciągle zmaga się niedoborem pracowników, zarówno tych o wyższych kwalifikacjach, jak i wykonujących proste prace fizyczne.

Praca w Niemczech jest gwarantem lepszej płacy, minimalna stawka wynosi obecnie 9,35 euro brutto za godzinę – to 2,5 razy więcej niż w Polsce. Dodatkowymi atutami pracy w Niemczech dla Polaków są niewątpliwie bliskość granicy, która umożliwia częste zjeżdżanie do rodziny i przyjaciół w odwiedziny oraz atrakcyjne świadczenia socjalne. W miarę możliwości warto jednak szukać zatrudnienia w zachodniej części kraju, ponieważ otrzymamy tam wyższe wynagrodzenie, niż w landach położonych blisko granicy z Polską.

Osoby z wykształceniem wyższym, absolwenci szkół branżowych z racji posiadanej wiedzy i kwalifikacji zawodowych mogą liczyć na wyższe zarobki od pracowników z wykształceniem średnim lub podstawowym, bez fachu w ręku. Dobra informacja jest jednak taka, że wykonując nawet najprostsze prace, można żyć w Niemczech na komfortowym poziomie.

Praca za granicą – nie tylko Niemcy

Polacy chętnie wybierają na kierunek emigracji zarobkowej również Norwegię, Szwecję i Holandię, jednak zdecydowanym atutem Niemiec jest łatwość i szybkość dojazdu – samochodem, busem, samolotem czy pociągiem. O ile znalezienie szkoły językowej z ofertą nauki języka norweskiego i szwedzkiego w dużym mieście nie będzie problemem, tak mieszkańcy małych miast i wsi mogą mieć problem z dostępem do takich usług. Dzięki temu, że język niemiecki to drugi najczęściej nauczany język w Polsce, osoby pochodzące z mniejszych miejscowości mają zapewnioną możliwość jego nauki.

Ofert pracy najłatwiej szukać poprzez agencje pośrednictwa pracy, na portalach z ofertami pracy i dedykowanych grupach na Facebooku. To miejsca przepełnione różnorakimi ofertami pracy, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie, bez względu na to, w które miejsce Europy chciałby pojechać do pracy.