Jak wybrać dobre krzesło pod prysznic?

Komfort podczas kąpieli – bez względu na wiek i kondycję fizyczną – to kwestia mająca ogromne znaczenie dla każdego z nas. Dlatego warto postawić na krzesło pod prysznic, które sprawi, że korzystanie ze strefy natryskowej będzie wygodne dla każdego. Jak wybrać dobre krzesło pod prysznic? Co proponują producenci?

Krzesło pod prysznic: kiedy warto na nie postawić?

Sama konstrukcja kabiny prysznicowej sprawia, że kąpiel bierzemy w pozycji stojącej. Nie zawsze jednak – z różnych powodów – jest to komfortowe. W przypadku osób starszych oraz niepełnosprawnych umycie ciała, stojąc, jest naprawdę ogromnym wyzwaniem. Dlatego krzesło pod prysznic to doskonały wybór. Jeśli w domu są seniorzy, osoby, które zmagają się z niepełnosprawnością – czasową czy trwałą – bądź jakimś ograniczeniem ruchu, krzesło pod prysznic powinno być obowiązkowym wyposażeniem łazienki. Pozycja siedząca sprawia, że kąpiel staje się nie tylko prostsza, ale również bezpieczniejsza. Ryzyko poślizgnięcia się i upadku znacząco się zmniejsza. Warto dodać, że krzesełko pod prysznicem często doceniają również osoby młodsze i nie mające żadnych problemów z układem ruchu. Wystarczy wyobrazić sobie kąpiel po kilku godzinach pracy w ogródku, aby docenić to, że nie trzeba w jej trakcie stać.

Jakie są rodzaje krzeseł pod prysznic?

Decydując się na krzesło pod prysznic, warto zdać sobie sprawę z tego, że producenci oferują różne rodzaje krzesełek. Wybierać można spośród tych:

  • montowanych na stałe;
  • ruchomych taboretów.

Krzesła pod prysznic montowane na stałe przymocowuje się do ściany. Dzieli się je na kilka rodzajów. Najbardziej odporne na uszkodzenia i idealne dla osób z nadwagą czy otyłością są krzesełka pod prysznic nieskładane. Pozbawione są one zawiasów, a więc tych elementów, które mogą poważnie osłabiać konstrukcję. W sprzedaży dostępne są również krzesła składane oraz uchylne. Te pierwsze do zamontowania wymagają specjalnych wsporników, które są dość solidnym elementem. Z kolei te drugie montuje się na zawiasach. Kiedy krzesełko zostanie odciążone, to zawias automatycznie je złoży. Takie krzesełka poleca się przede wszystkim posiadaczom małych kabin prysznicowych. Nie zajmują one bowiem wiele miejsca. W kabinach dużych, przestronnych zdecydowanie lepszym wyborem są krzesła pod prysznic montowane na stałe.

Ruchome taborety to siedziska, które można w dowolnym momencie wstawić do kabiny prysznicowej, a kiedy nie są już potrzebne wystawić. Ich konstrukcja jest niezwykle prosta. Są lekkie, co sprawia, że każdy poradzi sobie z ich przemieszczaniem. To dobry wybór dla osób, które z jakiegoś powodu nie chcą na stałe montować dodatkowych elementów w kabinie prysznicowej.

Z jakiego materiału wykonano krzesło pod prysznic?

Wybierając krzesło pod prysznic, trzeba pamiętać, że powinno ono cechować się przede wszystkim odpornością na obciążenia. Tylko bowiem wówczas korzystanie z krzesła będzie bezpieczne. Dlatego niezależnie od tego, na jakie krzesło pod prysznic się decydujemy – ruchome czy montowane na stałe – należy sprawdzić, z jakiego materiału zostało wykonane. Najbezpieczniejsze są krzesła ze stelażem z aluminium, stali węglowej bądź nierdzewnej. Do wykonania siedziska producent powinien zastosować wzmocnione tworzywo sztuczne. Tak wykonane krzesło pod prysznic może być użytkowane bez żadnych obaw.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając krzesło pod prysznic?

Z pewnością warto sprawdzić, czy siedzisko krzesła jest przyjazne dla osoby, która będzie z niego korzystać. Nie może być zimne – siadanie na takim krześle nie będzie bowiem należało do najprzyjemniejszych. Jednocześnie siedzisko musi być łatwe do utrzymania w czystości. Materiał, który trudno się myje dyskwalifikuje krzesło pod prysznic.

Krzesło pod prysznic może przydać się w każdym domu – nie tylko wówczas, gdy z prysznica korzystają osoby starsze, schorowane czy niepełnosprawne. Nigdy nie należy jednak krzesła pod prysznic kupować pochopnie.