Poduszka idealna – jak wybrać najlepszą dla siebie?

beautiful girl sleeps in the bedroom

Dla higieny snu najważniejszy jest wygodny dla kręgosłupa materac. Jednak nie bez znaczenia są inne elementy, z jakimi styka się nasze ciało, w tym poduszka! Odpowiednie oparcie dla kręgosłupa i szyi, wygoda i właściwa miękkość – te cechy poduszek sprawiają, że budzimy się wyspani, a nasze kręgi gotowe są do trudów dnia. Jak wybrać odpowiednią dla siebie poduszkę? Czym się kierować w wyborze?

Słów kilka o wypełnieniach poduszek

Kiedyś najbardziej cenione były poduszki z wypełnieniem naturalnym. Pierze gęsie czy kacze stanowiło o wymarzonej miękkości i było najdroższą z możliwych opcji na rynku.

Nowoczesne technologie sprawiły, że wypełnienia poduszek z tkanin syntetycznych stały się równie popularne… Syntetyki idealnie nadają się do kształtowania pod głową, a do tego są idealnym i właściwie jedynym wyborem dla alergików.

Czym charakteryzują się poszczególne wypełnienia poduszek?

  • Poduszki puchowe – naturalne wypełnienie z pierza gęsiego lub kaczego to przewiewna i bardzo dobrze utrzymująca ciepło opcja. Puchowe poduszki nie tylko dobrze odbierają wilgoć, doskonale dają się kształtować i bardzo długo “trzymają kształt”. Tego typu poduszki i kołdry nieraz potrafią służyć właścicielom latami.
  • Poduszki syntetyczne – antyalergiczne, łatwe do kształtowania i bardzo korzystne cenowo. Takie poduszki nie tylko są trwałe i wygodne, są też najlepszym rozwiązaniem dla alergików, bo nie uczulają i są niezwykle przewiewne, co minimalizuje ryzyko przenoszenie bakterii wewnętrz. W większości przypadków są też naprawdę łatwe do utrzymania w czystości.
  • Poduszki piankowe – tak samo jak piankowe materace, tak poduszki piankowe są najtańszym możliwym rozwiązaniem, które posiada jednak liczne wady. Pianka w wypełnieniu poduszki może być materiałem termoplastycznym, więc ładnie poddaje się wadze głowy, jednak nie powraca do swojego pierwotnego kształtu tak łatwo jak poduszka naturalna czy syntetyczna. Nieco lepiej zachowuje się pianka wysokoelastyczna, ale jak w przypadku poprzedniego rodzaju pianki niestety nie charakteryzuje się wyjątkowo dobrą przewiewnością. Stosowane są częściej jako poduszki kanapowe.
  • Poduszki lateksowe – doskonałe rozwiązanie dla osób uczulonych na kurz. Tego typu poduszki kurzu nie wchłaniają w ogóle. Nieźle się dopasowują do wagi głowy i szyi, są nawet polecane przez lekarzy ortopedów jako narzędzia terapeutyczne.

Wszystkie rodzaje poduszek znajdziesz w sklepie Moker.

Pozycja do spania ma znaczenie

Spanie na brzuchu jest jedną z najgorszych opcji, jednak jeśli ta pozycja jest dla ciebie najczęstszą, musisz wybrać poduszkę niską. Taką, dzięki której kręgosłup będzie najmniej wykrzywiony w trakcie snu. Do spania na boku lub na plecach idealnie nadadzą się poduszki średniej wysokości oraz te o bardzo dobrych właściwościach regulacyjnych.

fot. materiały prasowe