Osoby niepełnosprawne nie zawsze mają możliwość, aby zasiąść za kierownicą swojego własnego samochodu. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania dysfunkcji ruchowej. Mniej poważne schorzenia wcale nie wykluczają posiadania prawa jazdy. Wystarczy jedynie odpowiednio dostosować pojazd do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Coraz powszechniej dostępne są nowoczesne systemy wspomagające czynność kierowania pojazdem.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze samochodu dla osoby niepełnosprawnej?
Można samodzielnie zamontować odpowiednie oprzyrządowanie w używanym samochodzie, jednak w tym przypadku istnieje duże ryzyko, że jakiś przyrząd zawiedzie. Najlepszym rozwiązaniem jest więc dokonanie zakupu nowego auta, które już od podstaw dostosowane zostało do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Pojazd powinien być wyposażony w specjalne urządzenia do ręcznej obsługi pedałów, automatyczne sprzęgło oraz obrotowe fotele.Przydatne może się również okazać elektroniczne sterowanie, gdzie tylko kciukiem przełącza się kierunkowskazy, stale trzymając dłoń na dźwigni gazu. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się w przypadku osób, mających niesprawne palce. Obecnie dostępne są takie pojazdy, które zapewniają wysoką funkcjonalność w prowadzeniu i naprawdę duży komfort podczas jazdy.
Warto zwrócić uwagę na to, czy samochód posiada miejsce na wózek w bagażniku lub na fotelu pasażera, a jego miejsca siedzące składają się w odpowiedni sposób. Ważne są też wygodne, obrotowe fotele, regulowane za pomocą dźwigni, która lepiej sprawdza się niż pokrętło. Niski kierowca będzie również potrzebował systemu regulującego wysokość fotela. Auto dla inwalidy powinno być wyposażone w uchwyt dla niepełnosprawnych, ułatwiający wsiadanie i wysiadanie. Dobrym rozwiązaniem jest także sekwencyjna skrzynia biegów MMT, która działa niemal identycznie jak zwykła skrzynia automatyczna. Wybierając tego rodzaju samochód, należy też określić ilość miejsc. Niektóre modele mieszczą całą rodzinę, a inne tylko osobę niepełnosprawną. Najlepszą opcją są wersje trzydrzwiowe lub pięciodrzwiowe. Pojazd powinien być odpowiednio długi i szeroko się otwierać.
Jakie wyposażenie powinny posiadać samochody dla niepełnosprawnych?
Pojazd dla osoby niepełnosprawnej musi być wyposażony w specjalne systemy wspomagania. Dzięki nim kierowanie autem będzie dużo bardziej komfortowe i bezpieczne. Jednym z najważniejszych udogodnień jest platforma na wózek inwalidzki, która potrzebuje też odpowiednio dużą przestrzeń. Ważny jest także specjalny mechanizm, ułatwiający wsiadanie i wysiadanie z samochodu. Osoby z określoną dysfunkcją mogą również skorzystać z takich usprawnień jak: system sterowania autem, ręczny hamulec i ręczny gaz, połączony ze skrzynią biegów, regulowane i obrotowe fotele oraz automatycznie odsuwane szyby. W pojeździe musi być też zamontowany uchwyt dla niepełnosprawnych, ułatwiający wchodzenie i wychodzenie z samochodu. Przyciski sterujące powinny znajdować się w zasięgu ręki, najlepiej na kierownicy. Auta dla osób niepełnosprawnych muszą być możliwie najpełniej zautomatyzowane.
Uchwyt dla niepełnosprawnych – niezbędne wyposażenia samochodu dla inwalidy
Pojazd dla osoby niepełnosprawnej powinien posiadać system do przewozu i mocowania wózka inwalidzkiego, na który musi być przeznaczona odpowiednio duża przestrzeń. Ponadto należy zamontować w nim uchwyt dla niepełnosprawnych, ułatwiający wchodzenie i wychodzenie z auta. Pomocny może się również okazać mechanizm sterujący, który pozwala kierującemu kontrolować hamulec, gaz i skrzynię biegów. Wszystkie potrzebne przyciski znajdują się w zasięgu ręki – na kierownicy. Ważne są też obrotowe, regulowane fotele, automatyczne lusterka, klimatyzacja i ogólna ergonomia wnętrza samochodu. Nowoczesne rozwiązania w dziedzinie motoryzacji pozwalają osobom niepełnosprawnym na posiadania prawa jazdy i samodzielne kierowanie pojazdem, dzięki czemu czują się niezależni.