Na czym polega badanie okulistyczne z użyciem foroptera?

na-czym-polega-badanie-okulistyczne-z-uzyciem-foroptera

Obecnie w gabinetach okulistycznych standardowo w trakcie wykonywania badań pacjentów wykorzystuje się wiele różnego rodzaju urządzeń i sprzętu okulistycznego. Jednym z najczęściej wykorzystywanych ich rodzajów są foroptery lub foroptery automatyczne. Urządzenia te są często wykorzystywane również w gabinetach optometrystów. W naszym artykule dokładnie opisujemy, w jakich celach wykorzystywane są foroptery, na czym polegają przeprowadzane z ich użyciem badania oraz jakie możliwości diagnostyczne dają takie urządzenia.

W jakich celach wykonywane jest badanie z użyciem foroptera?

Foroptery to najczęściej wykorzystywany w diagnostyce okulistycznej i optycznej rodzaj urządzeń optycznych, które znacznie ułatwiają wykonywanie u pacjentów badań wad refrakcji wzroku. Foropter to urządzenie, które jest wyposażone w magazynki soczewek optycznych, umożliwiających przeprowadzającym badanie wzroku okulistom i optometrystom łatwe i szybkie ustawienie odpowiedniej kombinacji mocy stosowanej podczas subiektywnego badania wzroku korekcji okularowej. Poprzez zastosowanie foroptera podczas wykonywania badania możliwe jest m.in. szybkie ustawienie sfery i cylindra w stosowanych soczewkach oraz np. pryzmatu o zmiennym kierunku podstawy, o zmiennej mocy czy cylindra skrzyżowanego lub filtra barwnego bądź polaryzacyjnego. W trakcie badania wad refrakcji z wykorzystaniem foroptera zamiast zwykłych tablic okulistycznych wykorzystywanie są nowoczesne rzutniki optotypów lub wyświetlacze optotypów LCD. Dzięki temu badanie wady refrakcji wzroku może być poszerzone także o np. badania astygmatyzmu czy test czerwono-zielony. Wyniki takich badań dają specjaliście jeszcze więcej informacji na temat wady refrakcji wzroku u pacjenta i pozwalają dla niego wybrać jeszcze bardziej komfortowe okulary korekcyjne lub szkła kontaktowe.

Przebieg badania diagnostycznego z wykorzystaniem foroptera

W trakcie badania wady wzroku z wykorzystaniem foroptera pacjent przez cały czas przebywa w pozycji siedzącej z przyłożoną do twarzy tarczą urządzenia, o którą musi oprzeć czoło. Więcej na temat badanie z wykorzystaniem foroptera opowiedział nam nasz rozmówca, specjalista i doradca klientów z firmy Poland Optical, która jest cenionym w Polsce dystrybutorem wysokiej klasy urządzeń okulistycznych i optycznych:

W trakcie badania wzroku z wykorzystaniem foroptera pacjent musi jedynie odpowiadać na zadawane przez osobę, która przeprowadza badanie pytania. Celem badania z wykorzystaniem foroptera jest dokładnie sprawdzenie kondycji wzroku pacjenta. Badanie składa się z dwóch etapów: najpierw sprawdzana jest ostrość widzenia, a następnie tzw. ekwiwalent sferyczny metodą Dondersa.

Pierwszy etap badania to zwykłe subiektywne badanie wzroku, w trakcie którego pacjent ma za zadanie odczytywać najpierw bez zastosowania żadnej mocy korekcji, a później z dobraną mocą wskazywane przez specjalistę optotypy. W drugim etapie wykonywany jest test czerwono-zielony, który umożliwia uściślenie ekwiwalentu sferycznego i wstępna korekcja stwierdzonego astygmatyzmu. Głównym celem badania z wykorzystaniem foroptera jest dobranie dla pacjenta odpowiedniej mocy korekcji okularowej, po to, żeby jak najlepiej przeciwdziałać odkrytej wadzie wzroku.