Klocki Lego – doskonały pomysł na prezent nie tylko dla chłopców

klocki-lego-doskonaly-prezent-nie-tylko-dla-chlopcow

Klocki Lego znają chyba wszyscy i niemal wszyscy chętnie się nimi bawią. Wykonane z mocnego tworzywa elementy są niezwykle uniwersalne i to właśnie stanowi o fenomenie ich popularności. Pozwalają tworzyć unikalne konstrukcje i rozwijają kreatywność, a poszczególne serie stworzono z myślą o maluchach, dzieciach w wieku szkolnym, a nawet dorosłych. Jeśli więc nie wiesz, co kupić w prezencie, lego prawdopodobnie będzie świetnym wyborem.

Jakie zalety mają klocki Lego?

Zabawa kolorowymi klockami Lego niesie za sobą mnóstwo korzyści dla dzieci w każdym wieku, rozwijając wiele cech i umiejętności przydatnych w codziennym życiu, w tym:

  • kreatywność,
  • wyobraźnię,
  • spostrzegawczość,
  • koordynację ruchową i motorykę małą,
  • logiczne myślenie,
  • orientację przestrzenną.

Ponadto wspólne budowanie (z rodzicami, rodzeństwem czy kolegami) uczy współpracy, negocjowania i zawierania kompromisów, przedstawiania swojego zdania, a ponadto pogłębia więzi społeczne. Zalety duńskich klocków docenili także specjaliści, organizując warsztaty robotyczne lub storytellingu z lego lub wykorzystując je m.in. w terapii zaburzeń ze spektrum autyzmu.

Jak dobrać klocki Lego do wieku dziecka?

Jak powszechnie wiadomo, klasyczne klocki Lego nie nadają się dla najmłodszych dzieci ze względu na ryzyko połknięcia. Dla maluchów w wieku od półtora roku stworzono zatem Lego Duplobezpieczne klocki o większych rozmiarach, które niemowlę może włożyć do buzi. Klockami z tej serii równie dobrze bawią się także starsze dzieci – zestawy z serii Duplo skutecznie zachęcają więc rodzeństwo do wspólnej zabawy.

By ułatwić rodzicom rozeznanie, producent umieszcza na opakowaniach klocków oznaczenia wiekowe, choć należy oczywiście traktować je orientacyjnie. Poszczególne serie dobrze oddają również zainteresowania dzieci i nastolatków w różnym wieku. I tak czterolatki mogą już z powodzeniem składać prostsze pojazdy, np. betoniarkę lub samochód wyścigowy, a czternastolatki – konstruować kultowe budynki Londynu czy Paryża.

Popularne serie dla dziewczynek i chłopców

Duński koncern Lego regularnie wypuszcza na rynek nowe serie klocków inspirowane kultowymi filmami, bajkami i grami, przyrodą, architekturą i życiem codziennym. Choć firma nie wprowadza rozgraniczenia na zestawy dla dziewcząt i chłopców, łatwo się domyślić, którym grupom bardziej spodobają się poszczególne serie. Zapytaliśmy o to pracownika sklepu internetowego Kraina Zabawy oferującego mnóstwo zestawów lego w atrakcyjnych cenach:

Wybierając prezent dla dziewczynek, rodzice często stawiają na zestawy z lubianej przez nie serii Lego Friends. Dziewczynki chętnie bawią się również klockami nawiązującymi wprost do bajek Disneya, np. Lego Frozen, oraz filmów o Harrym Potterze. Chłopcy z kolei uwielbiają wszelkie pojazdy, m.in. z serii City i Technic, oraz superbohaterów, a także hitową serię Lego Ninjago inspirowaną kulturą samurajów.