Altanki drewniane to popularne obiekty w naszym otoczeniu. Znajdziemy je w parkach, punktach gastronomicznych, ogródkach działkowych, a coraz częściej, także wokół domów jednorodzinnych. Polacy chętnie stawiają altany ogrodowe, głównie dlatego, że w ciepłe dni doskonale zastępują nam salony i jadalnie. Rodzi się jednak pytanie – jak zbudować altanę ogrodową?
Dzisiaj pochylimy się nieco nad zestawami do samodzielnego montażu. Altanki ogrodowe tego typu przeznaczone są dla każdego, nie ma potrzeby posiadania specjalnego sprzętu czy wykwalifikowanej ekipy. Małe altany drewniane można z powodzeniem samodzielnie postawić w swoim ogródku. Czy to trudne? Czy kosztuje więcej, niż altana samoróbka? Odpowiedzi szukaliśmy u speców od drewnianej architektury ogrodowej www.produktyogrodowe.pl.
Ile kosztuje budowa altany ogrodowej?
Jeśli decydujemy się na samodzielną budowę altany ogrodowej, to musimy liczyć się z tym, że do kosztów materiałów, czyli drewna, pokrycia dachowego, nierdzewnego okucia itd. należy doliczyć także wasz czas, spalone paliwo i ewentualne kosztowne poprawki (nie mówiąc o kupnie podstawowych narzędzi, zakładamy, że je macie). Szacuje się, że minimalna cena altany ogrodowej robionej samodzielnie to około 800 – 1 000 zł. Dla porównania, ceny altan ogrodowych w sklepach, przeznaczone do złożenia w kilka godzin, to minimalny koszt rzędu 1 500 – 2 000 zł. Wszystko wliczone jest w cenę zestawu, jedyny dodatkowy koszt może dotyczyć dostawy.
Z czego zbudować altanę ogrodową?
Wspomnieliśmy już we wstępie o altankach drewnianych, jako tych, które są najpopularniejsze w naszej przestrzeni publicznej. Ich zaletą jest relatywnie niska masa, w porównaniu np. z kamieniem czy stalą, łatwa dostępność materiału oraz niezła trwałość. Drewniane altany ogrodowe stosunkowo łatwo wkomponować w różnego rodzaju aranżacje ogrodowe, są też wdzięczne w przystrajaniu. Jeśli mamy polecić uniwersalne, niedrogie i szeroko dostępne rozwiązanie – stawiamy na altanki z drewna.
Jak zbudować altanę ogrodową?
Jeśli zdecydowaliście się na zakup zestawu altany ogrodowej, to cała budowa polega na nieskomplikowanym (choć to bardzo indywidualna kwestia) montażu elementów konstrukcyjnych. Niektóre z nich mają sporą masę, dlatego przydadzą się wolne ręce do pomocy (to ten moment kiedy warto dobrze żyć z sąsiadem). Słupy konstrukcyjne, najczęściej cztery, montowane są zwykle na nierdzewnych kotwach, które następnie posadawia się na odpowiedniej głębokości. W zależności od modelu altany ogrodowej można także w tym miejscu zamontować barierki, ścianki ażurowe, a następnie podest z desek. Najtrudniejszym elementem montażowym jest dach, zazwyczaj jest on już prefabrykowany (szkielet zadaszenia oraz pokrycie dachowe). Należy więc nałożyć go na otwory wywiercone w słupach konstrukcyjnych i odpowiednio poprzykręcać nierdzewnym okuciem.
Altany ogrodowe montowane są w bardzo różny sposób, wiele zależy od systemu, jaki preferuje producent. W każdym zestawie znajdziemy manual, który poprowadzi nas krok po kroku przez cały proces budowy altany drewnianej. Nie jest to ani specjalnie skomplikowane, ani czasochłonne, jeden dzień powinien zdecydowanie wystarczyć!