20 najgorszych dyktatorów w historii

20. Cesarz Hirohito

Hirohito rządził Japonią podczas II Wojny światowej i chociaż stawiane mu zarzuty nie są tak ciężkie, jak inne na tej liście, wciąż toczą się debaty na ile był odpowiedzialny za zbrodnie wojenne dokonane przez jego wojsko.

 

 

 

19. Koki Hirota

Sprawa podobna jak w przypadku Hirohito – nie ustalono do końca na ile był odpowiedzialny za poczynania wojsk. W przeciwieństwie do cesarza został jednak zgładzony za zbrodnie wojenne, między innymi zatajanie informacj

i, które mogły zapobiec niektórym potwornościom.

 

 

 

18. Leonid Breżniew

Komunistyczny dyktator Związku Radzieckiego, który bardzo chciał stanąć na poziomie Stalina i Lenina. Podczas jego rządów przelano krew wielu narodowości.

 

 

 

17. Czang Kaj-szek

Chiński dyktator, który zastąpił Sun Jat-sena; miał zamiar dać Chinom nowy rząd, inny od dotychczasowego – komunistycznego. Znany był jako „biały postrach” ponieważ nie wahał się przed czystkami opozycji. W sumie około miliona ludzi straciło życie w wyniku jego działalności.

 

 

16. Wilhelm II Hohenzollern

Ostatni cesarz niemiecki, sprawował rządy do 1918 roku. Znany z braku zdolności dowodzenia wojskami i nieudolnych poczynań, więc nie tyle był śmiercionośną siłą, co destabilizującą. Mimo wszystko, jego rządy przyniosły śmierć milionom ludzi.

 

 

15. Hồ Chí Minh

Dochrapał się pozycji prezydenta Północnego Wietnamu, wykorzystując stare i sprawdzone metody – zastraszanie i przemoc. Kolejny dyktator przekonany o szlachetności swoich racji. W wyniku tego przekonania zlikwidowano ponad 100 tysięcy osób. Kolejny milion został zamknięty w obozach wojennych.

 

 

14. Yakubu Gowon

Nigeryjski dyktator w czasach, kiedy odkryto ropę w delcie Nigeru, na którą chrapkę miał również Chukwuemeka Odumegwu Ojukwu. Chociaż obie strony podpisały Porozumienie Aburi, papierek właściwie niewiele znaczył. Rozpętała się wojna, a poczynania Gowona doprowadziły do śmierci ponad miliona cywilów.

 

 

13. Mengystu Hajle Marjam

Etiopski wojskowy i polityk komunistyczny, któremu nieobca była likwidacja jakiejkolwiek opozycji. Kiedy wygłaszał swoją mowę, oznajmił śmierć rewolucji i Rewolucyjnej Partii Ludu Etiopii. Żeby do podkreślić, cisnął z podium trzy butelki wypełnione krwią. Nie patyczkował się z oporem, usuwając z drogi każdego, kto mu się sprzeciwił, a kiedy rodziny domagały się zwrotu ciał zamordowanych, pobierał od tego specjalny podatek. W sumie w wyniku jego działań zginęło około 1.5 miliona osób.

12. Kim Ir Sen

Dyktator Północnej Korei, którego głównymi narzędziami były agresja, wymuszenie i oszustwo. Kiedy już zabrakło mu usprawiedliwień przed zawiedzionym ludem, o opłakany stan kraju zaczął obwiniać Stany Zjednoczone, które miały jakoby zasiać epidemię. Żeby nie być gołosłownym, zlikwidował 1.6 miliona rodaków.

 

 

11. Saddam Husajn

Dobrze znany dyktator, który zainicjował wiele konfliktów. Wskutek jego działania światem wstrząsnęły masowe ludobójstwa Kurdów, Szabaków, Asyryjczyków, Mandajczyków i innych grup etnicznych, które nie zgadzały się z jego rządami. W sumie około 2 milionów ludzi.

 

 

10. İsmail Enver

Dyktator rewolucji Młodych Turków, zdobył władzę dzięki dowództwu nad siłami Imperium Otomańskiego podczas I Wojny Światowej i wojen bałkańskich. Mimo doświadczenia, bardzo słabo sobie radził z armią i przegrywał bitwę za bitwą. Kiedy przegrał pod Sarikamis, zgładził ponad 1.5 miliona Armeńczyków i milion ludzi innego pochodzenia, żeby nadrobić przegraną.

 

9. Omar al-Baszir

Prezydent Sudanu, który zakończył wojnę domową, dając Ludowej Armii Wyzwolenia Sudanu to, czego żądała. Chociaż uważa się ten ruch za słuszny, w wyniku decyzji wybuchła wojna w Darfurze, przez którą zginęło około 400 tysięcy ludzi.

 

 

8. Pol Pot

Komunistyczny dyktator Kambodży, który miał wizję państwa zrównoważonego pod każdym względem. Wysyłał więc mieszkańców miast na wieś i na odwrót. Niestety, ludzie nie chcieli działać, tak jak on sobie to umyślił, więc za karę pozbawiał ich prawa do edukacji, dostępu do medycyny i jedzenia. A 2.5 miliona ludzi, którzy nie chcieli się podporządkować, zlikwidował.

 

7. Yahya Khan

Dyktator generał bardzo aktywny podczas II Wojny Światowej, który później został prezydentem Pakistanu. Nie zwlekając, zaatakował wschodni Pakistan. W wyniku konfliktu zginęły miliony osób.

 

 

 

6. Mikołaj II Romanow

Antysemita, idealista, agresywny, cesarz Rosji. Nietrudno się domyślić co z tego wynika. Pod jego rządami zginęło około 3 miliony osób.

 

 

 

5. Hideki Tōjō

Kiedy przyznano mu pozycję generała w armii Japońskiej, stwierdził że chce więcej, więc ustanowił się też premierem, ministrem armii, edukacji, spraw zagranicznych i wewnętrznych oraz handlu. Związał się też z nazistami, w nadziei, że Hitler go wesprze. Wskutek ataków dyktatora na inne kraje azjatyckie, zginęło ponad 5 milionów osób.

 

 

4. Józef Stalin

Przejął rolę przywódcy Związku Radzieckiego po śmierci Lenina, w 1924 roku. Chciał naprawić kraj, w szczególności ekonomię, jednak wskutek jego działań 10 milionów ludzi zostało zagłodzonych na śmierć. Zrobił też Wielką Czystkę, usuwając każdego intelektualistę i aktywistę, którzy nie popierali jego rządów.

 

 

3. Leopold II Koburg

Król Belgii, który uwięził i zgładził niemal 15 milionów mieszkańców Konga, kiedy próbował stworzyć tam własne państwo.

 

 

 

2. Adolf Hitler

Dyktator, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Odpowiedzialny za ponad 17 milionów śmierci, w tym wymordowanie 6 milionów Żydów. Dodatkowo wywołał wojnę i spowodował wiele innych zbrodni wojennych.

 

 

 

1. Mao Zedong

Został komunistycznym dyktatorem Republiki Chin u schyłku II Wojny Światowej. W ciągu pierwszych pięciu lat, wybił 4-6 miliony ludzi. W wyniku jego rządów około 20 milionów zostało zagłodzonych na śmierć, nie wliczając ludzi, którzy mu się sprzeciwiali.