Adwokat a radca prawny – do kogo zwrócić się o pomoc?

Jak wybrać odpowiedniego specjalistę od prawa? Czy zawsze adwokat może nam zaoferować taką samą pomoc jak radca prawny? Zawody te w teorii różnią się od siebie, ale w ostatnich latach widać stopniowe niwelowanie barier, jeżeli chodzi o te profesje.

Komu warto zaufać w sferze porad prawnych?

Najpraktyczniejsze oczywiście jest to, jeżeli natrafiamy na jakieś problemy prawne, aby zgłosić się do jakiejś dobrej kancelarii. Z pewnością może nam tu pomóc doświadczony adwokat Pabianice to miasto, gdzie znajdziemy szereg takich usług oferowanych przez bardzo wykwalifikowanych fachowców, zajmujących się różnymi dziedzinami prawa. Zauważmy, że rozwiązywanie takich, jakby nie patrzeć poważnych problemów, na własną rękę może nam tylko wygenerować więcej nerwów. Stracimy dużo czasu na samodzielne wyszukiwanie informacji. Tymczasem, jak zresztą mówi ustawa prawo o adwokaturze, tacy fachowcy mogą nam udzielać pomocy w zakresie sporządzania opinii prawnych i opracowywania projektów aktów prawnych. Mogą nas też reprezentować przed sądem i przed urzędami. Dotyczyć to będzie oczywiście prawa rodzinnego jak też cywilnego lub gospodarczego. Okazuje się jednak, że w dzisiejszych czasach nie tylko adwokat może nam pomóc, ale również radca prawny, który ma w zasadzie bardzo zbliżone kompetencje.

Czy pomoc prawną gwarantuje nam tylko adwokat?

Jeżeli chodzi o radców, to również tutaj istnieją odpowiednie przepisy, a konkretnie ustawa o radcach prawnych. Tu także mamy do czynienia z ustawą o świadczeniu pomocy prawnej. Prawo jednak w ostatnich latach tutaj się nieco zmieniło, a konkretnie w 2015 roku. Od tego czasu radcowie mogą być również obrońcami, jeśli chodzi o sprawy karno-skarbowe lub karne. Warunkiem jest tutaj niepozostawanie w stosunku pracy. Kiedy więc tak naprawdę lepiej jest wybrać specjalistów takich jak adwokat Pabianice to miejsce, gdzie znajdziemy zarówno radców jak też adwokatów. Różnica pomiędzy tymi profesjami jest taka, że radca może być zatrudniony u jakiegoś przedsiębiorcy na podstawie stosunku pracy. Z kolei adwokaci mogą wykonywać tylko swój zawód, prowadząc działalność gospodarczą albo wtedy, gdy są wspólnikami spółki. Tak naprawdę więc w praktyce nie ma większego znaczenia, jakiego specjalistę wybierzemy. Dodatkowo coraz częściej mówi się o połączeniu tych zawodów. Zauważmy, że na tle Europy nasz kraj jest jednym z niewielu, gdzie występuje tego rodzaju dualizm w zakresie usług prawnych. Najważniejsze jest po prostu to, aby taki prawnik miał doświadczenie zawodowe i był polecany przez inne osoby.