20 najgroźniejszych chorób w historii ludzkości

groźne choroby

20. Rak płuc

Na skalę światową, rak płuc jest najczęściej spotykanym nowotworem związanym ze śmiercią mężczyzn i kobiet. Przyczynia się do 1.38 milionów śmierci rocznie.

19. Biegunka

Częsta przyczyna śmierci w krajach trzeciego świata i druga najpopularniejsza przyczyna śmierci wśród noworodków na całym świecie. Biegunka powoduje utratę płynów, a więc odwodnienie, zaburzenie gospodarki elektrolitowej (niedobór potasu i innych soli).

18. Komplikacje okołoporodowe

Każdego roku na świecie umiera około 500 tysięcy kobiet wskutek komplikacji związanych z ciążą i porodem. Wlicza się w to poważne krwotoki, infekcje, niebezpieczne aborcje, zatory porodowe i nadciśnienie tętnicze w ciąży. Ponad 90% takich śmierci ma miejsce w Azji i około saharyjskim rejonie Afryki.

17. Krztusiec

To zakaźna choroba, nazywana w niektórych krajach „kaszlem 100 dni”. Szacuje się, że obecnie choroba dotyka rocznie 48.5 milionów osób, powodując niemal 295 tysięcy śmierci.

16. Ebola

Wirus wziął swoją nazwę od rzeki Ebola w Republice Konga, gdzie po raz pierwszy go odkryto. Chorzy zazwyczaj cierpią na gorączki, słabość mięśni i inne symptomy, które w końcu przemieniają się w poważne krwawienia – wewnętrzne i zewnętrzne. Jak do tej pory nie wynaleziono lekarstwa.

15. Ptasia grypa

Grypa przenoszona przez ptaki. Ludzie zarażają się najczęściej przez styczność z martwymi ptakami, lub z płynami ustrojowymi zarażonych jednostek. Stąd choroba wybuchła szczególnie w rolniczych częściach Azji i Afryki.

14. Tężec

Zarażenie tężcem głównie charakteryzuje się długotrwałym napięciem włókien mięśniowych. Do zakażenia dochodzi najczęściej przez otwartą ranę.

13. Przewlekła obturacyjna choroba płuc

Najczęściej chorobę wywołują trujące cząsteczki materii lub gazu. Nierzadko POCP jest skutkiem palenia tytoniu, który powoduje nietypową reakcję płuc na zapalenie tkanek. Przewiduje się, że POCP będzie czwartą przyczyną śmierci do roku 2030.

12. Choroba niedokrwienna serca

Właściwie wymyślna nazwa na ataki serca (albo czynniki, które sprawiają, że ludzie są na nie podatni). Niektórzy szacują, że 1 na 3 ludzi umrze wskutek choroby serca.

11. Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych

Jest to stan zapalny tkanek ochronnych mózgu i rdzenia kręgowego. Najczęściej powodowany jest przez infekcję. Najczęstszymi objawami są: bóle głowy, sztywność karku i gorączka, dezorientacja lub zmieniony stan świadomości, wymioty i światłowstręt oraz wrażliwość na hałas.

10. A-H1N1 (świńska grypa)

Chociaż według WHO epidemia się skończyła, to jest to kolejna groźna odmiana wirusa grypy.

9. Kiła

Choroba przenoszona drogą płciową. Szacuje się, że rocznie zaraża się nią 12 milionów ludzi, z czego 90% przypadków ma miejsce w krajach rozwijających się. Wśród symptomów znajdziemy niemal wszystko, od wysypek, po problemy z sercem. Dlatego czasem ciężko ją zdiagnozować w początkowej fazie. A później już jest całkiem wesoło.

8. Infekcje dolnych dróg oddechowych

Wyróżnia się dwa typy IDDO: zapalenie oskrzeli i zapalenie płuc. Częstymi objawami są katar i kichanie, bóle głowy i bóle gardła. Chociaż w większości krajów zachodnich nie jest to choroba śmiertelna, w krajach rozwijających się nie jest tak dobrze leczona.

7. Choroby naczyń mózgowych

Właściwie inna nazwa na udar, który ma miejsce wtedy, gdy przepływ krwi jest blokowany w części mózgu przez zatorowane naczynko, które w końcu pęka.

6. Dżuma

Bez leczenia dżuma potrafi zabić dwie trzecie zarażonych ludzi w 4 dni.

5. SARS

Ostatni udokumentowany wybuch tego wirusa miał miejsce w 2003 roku. Nie pozbyto się jednak całkowicie tej choroby, która może wciąż krążyć wśród zwierząt i powrócić do nas.

4. Trąd

To chroniczna choroba, jedna z najdłużej towarzyszących człowiekowi chorób zakaźnych. Znana z tego, że zakażonych czyni wykluczonymi społecznie, głównie przez deformacje jakie wywołuje. Chociaż obecnie potrafimy walczyć z chorobą, w krajach rozwijających się wciąż istnieją osady trędowatych.

3. Odra

Odra roznosi się drogą kropelkową i jest bardzo zaraźliwa, bowiem 90% osób dzielących przestrzeń z osobą zarażoną, złapie bakcyla. Chociaż większość chorych przeżywa, ostatnio zdarzają się komplikacje.

2. HIV

Wirus, który powoduje AIDS – stopniowe zanikanie systemu odpornościowego. Od momentu odkrycia AIDS, doprowadziło ono do ponad 30 milionów śmierci.

1. Malaria

Choroba roznoszona przez komary – te małe cuda natury, które wszyscy uwielbiają. Objawy to między innymi gorączka i ból głowy. W ciężkich przypadkach malaria może doprowadzić do śpiączki lub śmierci. Jest to główne zmartwienie dzisiejszych epidemiologów i ich kolegów, bo jak do tej pory nie wynaleźliśmy na malarię efektywnej szczepionki.