Jakie materace nazywamy dziś ekologicznymi?

jakie-materace-nazywamy-dzis-ekologicznymi

Ekologia odgrywa coraz większą rolę we współczesnym życiu – konsumenci wykazują rosnącą świadomość na temat swojego wpływu na środowisko czy szkodliwości niektórych „wyborów zakupowych”. Opisywaną tendencję obserwuje się także podczas poszukiwań wyposażenia, a dokładniej – materacy. Jakie rozwiązania w tym zakresie uznaje się jednak za eco-friendly?

Wiele osób decyduje się na wdrożenie różnorodnych praktyk do swojej „codzienności”, które mają na celu ograniczyć negatywny wpływ działalności człowieka na środowisko. Chodzi tutaj zarówno o segregację śmieci, jak i zmniejszenie ich produkcji. Najłatwiejszym sposobem, by tego dokonać, są świadome wybory zakupowe, tzn. nabywanie tylko takich wyrobów, które pozwalają na długie, satysfakcjonujące użytkowanie oraz są zrobione z możliwie naturalnych materiałów. Jakie materace charakteryzują się zatem należytą jakością i wytrzymałością?

Ekologiczne materace piankowe

Łóżko to najważniejszy element wyposażenia w sypialni – pozwala na relaks oraz regenerację sił, dlatego powinno być możliwie komfortowe. Aby mebel był jednak nie tylko wygodny, ale i stanowił wyrób eco-friendly, warto wybrać materac piankowy. Niektóre rozwiązania w tym zakresie są bowiem produkowane z materiałów przyjaznych środowisku. Szkodliwe związki chemiczne zostały tutaj zastąpione naturalnymi olejkami roślinnymi, które nie zagrażają ani przyrodzie, ani alergikom. Co istotne, opisany „skład” jest też kompletnie bezzapachowy.

Materace piankowe są „ekologiczne” m.in. ze względu na nowoczesną technologię produkcji, zapewniającą wysoką trwałość takich wyrobów. Jak informują eksperci z firmy „Meble K&D”, precyzyjne nacięcia i specyficzna struktura sprawiają, że nawierzchnia wykazuje odporność na intensywne użytkowanie oraz zachowuje pierwotną jakość przez długi czas eksploatacji. Wymiana materaca może nastąpić dopiero po wielu latach, co przekłada się na mniejszą ilość odpadów (w porównaniu do niektórych alternatyw o gorszym „składzie”) i oszczędności.

Wygodne i eco-friendly materace piankowe

Proponowane rozwiązanie należy do produktów eco-friendly, ale czy stanowi opcję przyjazną dla kręgosłupa? Jeśli postawi się na właściwego sprzedawcę oraz producenta, można znaleźć materac piankowy, który będzie w pełni dostosowany do wyrażanych oczekiwań i potrzeb. Wystarczy wybrać np. model termoelastyczny – dopasowuje się do krzywizn na ciele danego użytkownika, a także zapewnia kompletne odciążenie poszczególnych partii mięśni i stawów. Nie trzeba zatem rezygnować z własnej wygody, dbając o środowisko naturalne.