Co warto wiedzieć o funduszach ETF i jak w nie zainwestować? Praktyczny poradnik

Co warto wiedzieć o funduszach ETF i jak w nie zainwestować? Praktyczny poradnik

Inwestowanie w fundusze ETF staje się w naszym kraju coraz popularniejsze i to zarówno wśród doświadczonych traderów, jak i nowicjuszy. Jak się bowiem okazuje, ta forma inwestowania charakteryzuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa, a jednocześnie daje możliwość osiągnięcia zysku. Co warto wiedzieć na temat ETF oraz od czego zacząć inwestowanie? Sprawdźmy to!

Co warto wiedzieć o funduszach ETF i jak w nie zainwestować?

O funduszach ETF słyszało na pewno większość inwestorów i nie tylko, ale nie każdy z nich dokładnie wie, jak inwestować w ten instrument finansowy. W związku z tym warto przybliżyć tę kwestię i spróbować odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące właśnie funduszy ETF. 

Czym są fundusze ETF? 

Pod pojęciem tym rozumiemy po prostu fundusze indeksowe, które posiadają pewną wartość uzależnioną od tego, jaki jest aktualnie kurs/cena aktywów, do których się odnoszą. Działalność funduszy ETF opiera się bowiem na tym, że emitują one tzw. jednostki uczestnictwa, które w praktycznym wymiarze są udziałami/akcjami w części ich majątku. ETF pozyskują w ten sposób pieniądze, które dalej inwestują, zwiększając swój portfel. Fundusze ETF kupują różnego typu aktywa, w tym akcje giełdowe, obligacje, inwestują też w surowce, na rynku Forex czy nawet w kryptowaluty. Pełnią niejako rolę pośrednika i to w znacznej mierze od decyzji osób odpowiedzialnych za działania danego funduszu ETF zależy to, czy właściciele jednostek uczestnictwa zanotują zysk, czy stratę. O funduszach ETF mówimy więc, że są one funduszami inwestowania zbiorowego, ponieważ nawet niewielki inwestor może dzięki nim stać się współudziałowcem dużych spółek giełdowych i nie tylko. 

Jak i gdzie można handlować udziałami w ETF?

Wielu początkujących inwestorów zastanawia się nad tym, jak kupic etf i na co zwrócić uwagę? Inwestowanie w fundusze ETF odbywa się m.in. na specjalnych platformach tradingowych, dzięki którym uzyskuje się dostęp do światowych rynków. Warto więc skorzystać z serwisu od Saxo Bank, gdzie można handlować jednostkami uczestnictwa ponad 6700 funduszy z przeróżnych sektorów. Wystarczy zarejestrować konto, a następnie nie pozostaje już nic innego, jak zasilenie depozytu i szukanie najlepszych okazji inwestycyjnych. Możliwości jest wiele, dlatego każdy z pewnością trafi na oferty, które będą dla niego przekonujące. Inwestorzy korzystający z platformy tradingowej mogą przy okazji śledzić wiele innych instrumentów finansowych, jak i na bieżąco kontrolować swój portfel oraz zapoznawać się z raportami podsumowującymi dotychczasowe transakcje. 

Czy inwestowanie w ETF się opłaca? 

Fundusze ETF uznawane są za jedną z najbezpieczniejszych form inwestowania pieniędzy, dlatego bardzo często są one polecane osobom, które dopiero stawiają pierwsze kroki. Dla doświadczonych inwestorów ETF są natomiast sposobem na dywersyfikację portfela. W obu przypadkach kluczowe znaczenie ma jednak odpowiedzialne podejście do tematu. Mimo iż fundusze zarządzane są przez profesjonalistów, którzy doskonale znają rynek i zależy im na zarobku, zawsze istnieje ryzyko utraty kapitału. W związku z tym do każdego przypadku należy podchodzić indywidualnie i brać pod uwagę wszelkie scenariusze.