Giżycko – centrum żeglarstwa w Polsce

Giżycko to miasteczko znajdujące się w regionie warmińsko-mazurskim. Jest to centrum powiatu giżyckiego oraz gminy wiejskiej Giżycko. Lokalizacja ta jest znana z żeglowania, gdyż ulokowana jest pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin. Z tej przyczyny do Giżycka każdego roku przyjeżdża tłum turystów zainteresowanych estetyką mazurskich pejzaży. Z reguły przybywają też miłośnicy sportów, chodzący do regionalnych zespołów, w których uprawia się rozmaite wodne dyscypliny sportowe. W mieścinie jest jednak wiele innych terenów, które powinno się zwiedzić podczas wypadu w te rejony. Zobacz, które rejony miasteczka są niezwykle wspaniałe i wybierz się na urlop swoich snów.

Jakie atrakcje można odwiedzić w Giżycku?

Giżycko słynie z ogromnej ilości miejsc z bogatą roślinnością. Pokaźną część mieściny zajmują lasy, parki publiczne oraz ogrody. Są to obszary świetnie nadające się do odprężenia się na świeżym powietrzu. Na terenie Giżycka można zobaczyć aż dziewięć pomników przyrody, z czego większa część to pojedyncze, stare drzewa. Na brzegach jezior można znaleźć wyjątkowej urody porty, przystanie, a także ośrodki sportu i rekreacji. Do najważniejszych obiektów w Giżycku zalicza się też stary zamek krzyżacki oraz Twierdzę Boyen. Dzisiaj w zamku usytuowany jest hotel, gdzie można spędzić kilka dni w czasie odpoczynku w tej ślicznej okolicy. Boyen to twierdza w kształcie gwiazdy, która została wzniesiona w XIX wieku zgodnie z rozporządzeniem monarchy Prus – Fryderyka Wilhelma IV. Jej historia jest wyjątkowo fascynująca, gdyż była ona niezmiernie ważnym obiektem strategicznym na przestrzeni dwóch wojen światowych. Aktualnie obszar twierdzy jest urządzony i osiągalny dla odwiedzających i miłośników historii wojennej. Oprócz zwykłego zwiedzania budynków z przewodnikiem w Twierdzy Boyen organizowane są rekonstrukcje historyczne, a także zloty motocyklowe czy różne spektakle. Intrygującym obiektem na drogach Giżycka jest most obrotowy nad Kanałem Łuczańskim. Jest to jedyny tego typu obiekt w skali kraju. Ponadto, jest to jedna z wąskiej grupy tego rodzaju instalacji w Europie. W lato zabytek przyciąga mnóstwo turystów, którzy pragną obejrzeć moment obracania.

Giżycko – nie tylko turystyka

W Giżycku turystyka ma duże znaczenie dla aktywności całego terenu. Niemniej jednak nieprzerwanie powiększają się inne dziedziny gospodarki. Zwiększającą się popularnością charakteryzuje się przemysł lekki, a przede wszystkim wytwarzanie rozdzielni elektrycznych, lamp przemysłowych oraz lampek LED pod postacią popularnych łańcuchów świątecznych. Rozwija się także przemysł spożywczy. Reprezentowany jest przez takie firmy jak zakład mleczarski, wytwórnia sękaczy oraz kilka zakładów piekarniczych. Listę firm istniejących w Giżycku błyskawicznie znajdziesz na stronie: https://gizycko.info.pl/.

Kultura w Giżycku

W Giżycku organizowane są cykliczne wydarzenia, które ściągają tłumy zainteresowanych z każdego regionu Polski. Do najchętniej odwiedzanych wydarzeń należą Festiwale Piosenki Żeglarskiej i Morskiej oraz koncerty organowe, które organizowane są w lato. Ośrodki kultury w mieście dbają też o rozrywkach młodszych osób i dzieci. Do wyboru są ćwiczenia w dziedzinach tanecznych, muzycznych, aktorskich, artystycznych i fotograficznych. Dla nieco starszych osób dobrymi zamiennikami mogą być chór, grupa szachowa lub Klub Seniora. W Giżycku istnieje też kilka lokalnych gazet oraz portali internetowych. Nowości z okolicy rozpowszechniane są też przez warmińsko-mazurskie rozgłośnie radiowe.