Charakterystyka okapów wyspowych

charakterystyka-okapow-wyspowych

W sklepach z artykułami wykończenia wnętrz dostępnych jest obecnie wiele rodzajów okapów kuchennych. W kuchniach, w których płyta grzewcza została zamontowana na wyspie kuchennej najlepszym rozwiązaniem jest kupienie specjalnego okapu wyspowego. W naszym artykule opisujemy, czym się charakteryzują tego rodzaju okapy kuchenne, czym się różnią od innych rodzajów okapów oraz jakie są ich najczęściej wybierane rodzaje.

Najważniejsze cechy okapów wyspowych

Okap wyspowy różni się od innych rodzajów tego typu urządzeń miejscem montażu. O ile inne okapy montuje się blisko ściany, nad blatem na wysokości płyty grzewczej, o tyle okapy wyspowe są zamontowane do sufitu nad wyspą, czyli zazwyczaj na środku kuchni. Umieszczony w takim miejscu wyciąg musi się odznaczać bardzo dobrymi parametrami użytkowymi, aby mógł dobrze pełnić swoje funkcje,

Okap wyspowy musi się charakteryzować wysoką wydajnością, co za tym idzie mocą urządzenia. Aby okap wyspowy mógł być w stanie skutecznie radzić sobie z pochłanianiem powstających podczas gotowania i smażenia zapachów, musi być w stanie dokładnie przefiltrować powietrze przynajmniej 6 razy na godzinę pracy. Warto też zwrócić uwagę na ilość decybeli zawartych na tabliczce znamionowej. Przy wysokiej wydajności — nie chcemy, aby okapowi towarzyszył wysoki poziom wytwarzanych dźwięków. Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów ze sklepu internetowego Agddesign.pl:

Dla własnej wygody podczas wybierania idealnego okapu wyspowego warto jest zwrócić uwagę na opisujący dane urządzenie parametr poziomu wytwarzanych dźwięków na początkowych biegach. Jego wartość nie powinna być wyższa niż 50 dB, co odpowiada głośności zwykłej rozmowy. To maksimum, jednak w ofercie naszego sklepu znajdują się też okapy wyspowe, które charakteryzują się jeszcze cichszą głośnością pracy na początkowych biegach.

Pełne zadowolenie z zakupionego okapu wyspowego, uzyskamy po sprawdzeniu klasy energetycznej urządzenia. Okapy wyspowe z racji większej mocy mogą niestety się charakteryzować wysokimi kosztami ich eksploatacji. Będzie miała na to wpływ nie tylko praca samego wyciągu, ale także np. zastosowane w okapie oświetlenie. Warto więc, żeby w okapie było zastosowane oświetlenie LED, które zużywa znacznie mniej energii elektrycznej.

Rodzaje okapów wyspowych

Okapy wyspowe występują w wielu wariantach estetycznych. Wybór odpowiedniego urządzenia będzie miał wpływ na ostateczny efekt aranżacji wnętrza. Najbardziej popularnymi rodzajami okapów wyspowych są:

  • okapy okrągłe – nazywane też okapami cylindrycznymi. Urządzenia te są dostępne w formie tuby lub elipsy. Odznaczają się prostym kształtem i dużą elegancją, dzięki czemu pasują w zasadzie do każdej kuchni.
  • okapy prostokątne – urządzenia o przekroju prostokąta lub kwadratu. Ich charakterystyczną cechą jest możliwość łatwej regulacji odległości wyciągu od płyty grzewczej.
  • okapy dekoracyjne – okapy wyspowe o niestandardowych kształtach, których wybór pozwala dobrać urządzenie, które będzie najlepiej pasowało do innych elementów aranżacji wnętrza. Do okapów dekoracyjnych należą też okapy rustykalne oraz okapy nowoczesne.