Truskawka – uwielbiany przez wielu owoc może być groźny dla zdrowia

Truskawki są niskokaloryczne, mają więcej witaminy C niż cytrusy, są źródłem cennego błonnika, magnezu, potasu i żelaza, a są uwielbiane za ich słodki smak i soczystość. Niestety te pyszne owoce wywołują u niektórych objawy alergii lub biegunki i bóle brzucha. Zatem, czy warto jeść truskawki?

Truskawki niestety nie dla każdego.

Te pyszne owoce należą do grupy owoców jagodowych, które wykazują właściwości alergizujące. U niektórych osób po zjedzeniu truskawek mogą pojawić się zmiany na skórze tzw. pokrzywka i biegunka. Mogą zdarzyć się także duszności, napady kaszlu lub opuchlizna twarzy i kończyn. Niestety, aby zapobiec tym wszystkim objawom należy powstrzymać się od jedzenia truskawek. Wcześniej jednak trzeba upewnić się, czy to na pewno truskawki powodują objawy alergii, wykonując testy alergiczne.

Dlaczego truskawki mogą szkodzić zdrowiu?

Alergia to nie jedyny powód, dla którego czasem lepiej nie jeść truskawek. Są to owoce miękkie o delikatnej powierzchni, dlatego bardzo łatwo przenikają do ich wnętrza środki ochrony roślin, jakimi są pestycydy. Niestety te stosowane są podczas uprawy truskawek bardzo często, z powodu pleśni i grzybów, atakujących plantację truskawek. Pestycydy są bardzo szkodliwe dla zdrowia- powodują biegunki, bóle brzucha, zatrucie pokarmowe, ale są również czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwory, uszkodzenia układu nerwowego i odpornościowego, a także problemy z płodnością.

Truskawki zawierają w sobie małe pesteczki, które niestety mogą uszkadzać lub podrażniać śluzówkę jelita. Dlatego tych owoców powinny unikać osoby zmagające się z chorobami zapalnymi jelit. Poza tym truskawki bardzo szybko się psują- są bardzo podatne na pleśń i mają bardzo krótki okres przechowywania. Zjedzenie nieświeżej, zepsutej truskawki może spowodować zatrucie pokarmowe, a nawet wrzody, uszkodzenie śluzówki jelit, krwawienie w jelitach oraz alergie.

Węgiel aktywowany na biegunkę po zjedzeniu truskawek i nie tylko.

Zjedzenie dużej ilości truskawek, niekoniecznie pokrytych pleśnią może wywołać biegunkę i bóle brzucha. Wtedy można podejrzewać, że w owocach były szkodliwe pestycydy lub drobne pestki podrażniły śluzówkę przewodu pokarmowego. Dlatego warto, aby każda domowa apteczka była wyposażona w węgiel aktywowany na biegunkę, ponieważ dolegliwość ta prawdopodobnie nie minie samoistnie, bez przyjmowania żadnych leków. Popularne i cenione przez wielu czarne tabletki to pozyskiwany z miazgi drzewnej węgiel aktywowany Na biegunkę po zjedzeniu truskawek lub w przypadku zatruć pokarmowych innymi produktami jest to jeden z najskuteczniejszych leków.