Jak zamontować wannę w łazience?

Przy instalacji ceramiki sanitarnej liczą się szczegóły, które wpływają na komfortowe i bezpieczne użytkowanie poszczególnych elementów wyposażenia łazienki. Na co warto zwrócić uwagę, żeby montaż wanny był wykonany prawidłowo?

Montaż wanny – prace przygotowawcze

Pierwszym etapem montowania wanny jest przygotowanie miejsca do jej instalacji. W tym celu należy dokładnie wyczyścić ściany i podłogi, które mogłyby utrudnić proces montażu lub uszkodzić powierzchnię ceramiki sanitarnej. Na początkowym etapie nie warto zdejmować z wanny powłoki ochronnej. Warto przygotować instrukcję od producenta. Właściwy montaż wanny zależy od wyboru konkretnego modelu i rodzaju ceramiki sanitarnej. Inaczej będzie przebiegała instalacja wanny na nóżkach bądź wolnostojącej, a inaczej narożnikowej czy wanny połączonej z prysznicem.

Montaż wanny na stelażu

Stelaże od innych producentów mogą różnić się między sobą, jednak montaż większości z nich odbywa się w zbliżony sposób. Na początku należy przytwierdzić do wzmocnionego dna wanny ceowniki stelaża – do nich przykręca się nóżki wanny. Dla wygody i precyzji przy wykonywaniu tej czynności najlepiej odwrócić wannę do góry dnem. Kolejnym etapem jest ustawienie wanny na stelażu oraz zlokalizowanie jej w docelowym miejscu. Następnie należy wypoziomować urządzenie sanitarne.

Jak zamontować wannę na nośniku styropianowym?

Kolejnym sposobem na prawidłowy montaż wanny jest zastosowanie nośnika styropianowego, który dodatkowo ociepla i wygłusza ceramikę sanitarną. Stosuje się do zarówno do urządzeń ze stali, jak i akrylu. Nie można z kolei używać ich do montażu wanien z hydromasażem.

Dzięki nośnikom styropianowym ma się całkowitą gwarancję stabilności konstrukcji, zarówno na rantach, jak i na dnie wanny. Zanim przystąpi się do montażu, należy przygotować klej do płytek, cienką folię, piankę montażową oraz silikon sanitarny. Wannę należy umieścić w nośniku, żeby sprawdzić, czy oba elementy do siebie pasują.

Następnie należy ustawić nośnik w miejscu docelowym wanny oraz dociąć tak, by konstrukcja wpasowała się w przewody instalacyjne. Kolejnym punktem jest ponowne umieszczenie wanny w nośniku, tyle że w docelowym miejscu. Następnie zaznacza się obrys podstawy nośnika i odpływu, a później – przykręca syfon. W kolejnym kroku warto sprawdzić próbę szczelności syfonu. Gdy nie ma wycieków, można zainstalować nośnik na stałe. Spód nośnika można przymocować do podłogi przy pomocy zaprawy klejowej, która zapewni trwałość klejenia na wiele lat.

Niezależnie od rodzaju montażu wanny – warto wypełnić szczeliny między ścianą a wanną silikonem sanitarnym. Całe przedsięwzięcie można wykonać samodzielnie bądź zatrudnić fachowców. Hydraulik nie tylko wykona montaż prawidłowo, ale również doradzi najkorzystniejsze rozwiązania dotyczące instalacji sanitarnej. Odpowiednio zamontowana wanna zagwarantuje komfort i bezpieczeństwo użytkowania, a ponadto będzie estetycznie prezentować się w łazience lub pokoju kąpielowym.