Problemy, które znają i rozumieją tylko okularnicy.

Okularnicy przyznają, że nie ma idealnej pory roku na noszenie okularów. Zimą, jesienią, wiosną i latem osoby noszące okulary korekcyjne zmagają się z licznymi niedogodnościami. Latem tych problemów wcale nie jest mniej- przeszkadzają podczas różnych aktywności, a okulary korekcyjne przeciwsłoneczne nie należą do najtańszych.

Problemy z okularami latem i zimą.

Zmiana temperatury otoczenia powodują parowanie szkieł, a deszcz i śnieg spływający po szkłach, wymaga ciągłego wycierania ich, a to sprawia ogromny dyskomfort. Noszenie okularów w czasie lata nie jest wcale łatwiejsze niż zimą i jesienią. Szkła wymagają częstego czyszczenia, ponieważ często się brudzą i również parują w różnych sytuacjach. Okulary korekcyjne nie chronią oczu przed promieniami UV, a koszt okularów przeciwsłonecznych i korygujących wzrok jest dość wysoki. Poza tym wybór oprawek do okularów przeciwsłonecznych korekcyjnych jest bardzo ograniczony. Niestety osoby z wadą wzroku nie mogą pozwolić sobie, na noszenie zwykłych okularów przeciwsłonecznych.

Dyskomfort podczas różnych aktywności.

Okulary przeszkadzają podczas różnych aktywności fizycznych, a są konieczne, by móc je bezpiecznie uprawiać, szczególnie przy dużej wadzie wzroku. Ćwiczenia na siłowni, pływanie, bieganie, wspinaczka, gry zespołowe to niektóre sporty, podczas których okulary mogą spaść, potłuc się, a tym bardziej nie będą mogły służyć do tego, po co zostały stworzone. Uprawianie letnich sportów i aktywności takich jak np. windsurfing, jazda na rowerze, jazda konna, czy skok na bungee, również jest znacznie utrudnione lub niemożliwe. Tak naprawdę okulary zsuwają się nawet podczas zwykłych codziennych czynności. Jedynym ratunkiem na normalne funkcjonowanie podczas sportu i codziennych obowiązków, jest zamiana okularów na soczewki kontaktowe.

Soczewki kontaktowe miesięczne lub jednodniowe sposobem na uwolnienie się od okularów.

Nowoczesne soczewki kontaktowe są doskonałą alternatywą dla osób aktywnych i nietolerujących noszenia okularów. Dobrze dobrane i pielęgnowane soczewki są komfortowe i nie wysuszają oczu. Podczas normalnej aktywności lub zajęć sportowych najlepszym rozwiązaniem będą soczewki kontaktowe miesięczne, które trzeba po każdym użyciu umyć specjalnym płynem i umieścić w pojemniczku. Natomiast soczewki jednodniowe świetnie sprawdzają się dla osób, które często uczęszczają na basen. W wodzie znajduje się wiele bakterii, dlatego soczewki po kontakcie z wodą basenową muszą zostać wyrzucone. Zarówno soczewki kontaktowe miesięczne, jak i jednodniowe są wygodne i widzi się w nich tak samo dobrze, jak w okularach lub nawet lepiej. Ponadto, soczewki dobrze przylegają do rogówki, dzięki czemu poruszają się razem z gałką oczną, a tym samym zapewniają szersze pole widzenia. Te cechy z pewnością przemawiają za zmianą okularów na soczewki.