Jakie środki najlepsze do prania? Porównania żeli, proszków i kapsułek do prania

kapsulka-do-prania

Pranie to czynność, którą wykonuje i zna każdy z nas. Aby uzyskać nie tylko pachnące, ale przede wszystkim czyste i świeże ubrania samo nastawienie odpowiedniego cyklu nie będzie wystarczające. Bardzo ważny jest dobór odpowiedniego środka piorącego, dostosowanego zarówno do tkaniny, jej koloru, a także do własnych preferencji, jak i możliwości finansowych. Obecnie wielu producentów oferuje szeroki wybór różnych środków przeznaczonych do prania, co dodatkowo utrudnia wybór dobrego rozwiązania. Sprawdźmy zatem, czym charakteryzują się proszki do prania, żele i kapsułki piorące!

Kapsułki do prania

Kapsułki piorące to wciąż nowe odkrycie, które z dnia na dzień zyskuje coraz większą popularność wśród wielu osób. Kapsułki do prania to rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie szybkie wykonywanie domowych obowiązków. – mówi przedstawiciel Euro-Drogeria, sklepu z chemią niemiecką. – Wystarczy otworzyć pralkę, umieścić w bębnie kapsułkę, a następnie włożyć pranie i włączyć odpowiedni cykl. Nie musimy martwić się o odmierzenie odpowiedniej ilości środka, ponieważ jedna kapsułka przeznaczona jest na jedno standardowe pranie. Co więcej, dzięki temu, że kapsułki są wkładane do wnętrza pralki i ulegają całkowitemu rozpuszczeniu, nie ma konieczności regularnego czyszczenia dozownika. Zazwyczaj kapsułki piorące przeznaczone są do prania białych i kolorowych ubrań, ale również marka Coccolino stworzyła środek przeznaczony do prania czarnych tkanin. W większości przypadków kapsułki uzupełnione są o różnego rodzaju preparaty, takie jak odplamiacz czy płyn do płukania, a także ciekawym rozwiązaniem są kapsułki Bryza 5w1, które oprócz podstawowych funkcji środka piorącego, dodatkowo ułatwiają późniejsze prasowanie wypranych ubrań.

Proszki do prania

Proszek do prania to bez wątpienia najbardziej tradycyjny, a także najpopularniejszy środek piorący. Jego stosowanie wymaga odmierzenia za pomocą specjalnej miarki, odpowiedniej ilości proszku, dzięki czemu dopasowana jest ona do ilości ubrań znajdujących się w bębnie. Proszki do prania w szczególności stosowane są w wersji hipoalergicznej przeznaczonej zarówno do prania ubrań niemowląt, jak i alergików oraz osób o wrażliwej skórze. Niemniej jednak warto pamiętać o tym, że używanie proszku wymaga dodatkowego stosowania płynu zmiękczającego, który nada ubraniom miękkość i świeży zapach.

Żele do prania

Żel piorący charakteryzuje się bardzo gęstą konsystencją, dzięki czemu jest niezwykle wydajny i starcza na długi czas. W porównaniu do proszku żel do prania o wiele lepiej i szybciej rozpuszcza się w wodzie, dlatego też doskonale sprawdzi się podczas krótszych cyklów prania. Co więcej, ze względu na łatwość rozpuszczalna bez problemu może być on również stosowany do czyszczenia ręcznego. Niektóre żele do prania, np. żel Ariel posiadają specjalną substancję zmiękczająca wodę, dzięki czemu chronią pralkę przed powstawaniem na jej powierzchni uporczywego kamienia, jednocześnie przedłużając jej żywotność.

Który środek do prania jest najlepszy?

To, jaki ostatecznie środek piorący wybierzemy, w dużej mierze zależy od naszych preferencji. Proszek do prania to świetne rozwiązanie, które poradzi sobie z ciężkimi zabrudzeniami podczas prania w długich cyklach. Z kolei zarówno kapsułki, jak i żele dobrze sprawdzą się podczas krótszych i szybszych cyklów. Mimo tego, że kapsułki mogą wydawać się droższym rozwiązaniem, warto pamiętać o tym, że dzięki temu, że wykazują działanie innych detergentów, przy ich stosowaniu nie ma konieczności kupowania dodatkowych płynów do płukania czy odplamiaczy. Warto również wspomnieć o tym, że obecnie wiele osób decyduje się na wybór środków do prania z Niemiec, których udoskonalona formuła w porównaniu do polskich odpowiedników sprawia, że nie tylko wykazują one o wiele lepsze działanie, ale i wyróżniają się niezwykłą wydajnością i bardziej wyrazistymi nutami zapachowymi.