Czy warto zapisać dziecko na kurs szachowy?

Choć dla wielu z nas szachy kojarzą się z nudą, niedawna premiera serialu „Gambit królowej” na Netflixie znacząco zmieniła ten wizerunek, a królewska gra zyskała na popularności. Dzisiaj szachy uważane są za rozwijającą, ciekawą grą, która przez brak elementów losowych wymaga skupienia i koncentracji. Czy warto zapisać dziecko na kurs szachowy? Czy gra w szachy wpływa korzystnie na rozwój dziecka?

Dlaczego szachy są aż tak popularne?

Szachy nieprzypadkowo nazywane są królewską grą – w starciach na szachownicy rozmiłowały się najwybitniejsze umysły ludzkości, w tym zarówno historyczni władcy, jak i bardziej współczesne osoby takie jak Alfred Einstein czy Bill Gates. Taka popularność jest rezultatem najważniejszej cechy szachów, czyli braku elementów losowych. W przeciwieństwie do większości innych gier (czy to karcianych, czy planszowych) wynik zależy tylko i wyłącznie od decyzji podjętych przez graczy.

Dzięki temu gra premiuje przede wszystkim te osoby, które posiadają umiejętność doskonałego planowania strategii, rozumienia sytuacji na szachownicy, a także koncentracji i przewidywania ruchów przeciwnika. Zdaniem największych arcymistrzów gra w szachy jest jak pojedynek umysłów, który wygrywa nie lepszy, a sprytniejszy. Proste zasady oraz spokojna rozgrywka sprawiają, że szachy stanowią miłą odmianę dla dynamicznych gier komputerowych opartych na dużej ilości akcji.

W końcu rozgrywka w królewską grę pozwala na wyciszenie się i chwilę odpoczynku dla zmysłów, a także – co niezwykle istotne – zachęca umysł do wysiłku.

Gra w szachy – najważniejsze zalety

To właśnie dlatego gra w szachy jest nie tylko przyjemnym, ale też niezwykle rozwijającym zajęciem, które sprzyja rozwojowi dzieci. Po pierwsze i najważniejsze, u dzieci regularnie grających w szachy następuje znacznie bardziej dynamiczny rozwój mózgu. Wpływa to nie tylko na znacząco lepsze zrozumienie arytmetyki, ale też na dziedziny wiedzy pozornie niezwiązane z królewską grą, np. na zdolność do zapamiętywania języków.

Naukowe wyjaśnienie tego zjawiska jest proste – podczas rozgrywki dziecko ćwiczy kilka istotnych obszarów mózgu, które odpowiadają za różne umiejętności przydatne w życiu i szkole. Ponadto udowodniono, że gra w szachy sprzyja nawiązywaniu relacji społecznych i rozwojowi inteligencji emocjonalnej, a także paradoksalnie zwiększają u dziecka skłonność do współpracy z innymi.

Ponadto szachy dają graczom dużo przyjemności z rozgrywki (w końcu za wszystkie swoje sukcesy odpowiada sam gracz, a nie prawdopodobieństwo!), a jeżdżenie na rozmaite turnieje czy spotkania szachowe pozwala na wzbudzenie w dziecku pasji oraz ciekawych zainteresowań.

Czy kursy szachowe faktycznie rozwijają umiejętności dziecka?

Odpowiedź na pytanie z nagłówka jest prosta – tak. Choć szachy nie zawierają elementów losowych, tak naprawdę gra może się pochwalić ogromną dawką wiedzy teoretycznej, bez przyswojenia której trudno jest być dobrym graczem. Mowa tutaj zarówno o sposobach rozpoczynania rozgrywki (czyli tzw. otwarciach, gambitach lub obronach) determinujących dalszą część partii, jak i możliwych do uniknięcia błędach.

Dobry kurs szachowy pozwoli na uporządkowanie wiedzy dziecka o szachach, przekazanie wiedzy o prostych błędach (np. widełki), a także zapewni cenne doświadczenie, które na pewno zaprocentuje w przyszłości. Oczywiście warto najpierw się upewnić, że dziecko potrafi już grać w szachy, a sama rozgrywka sprawia mu przyjemność, a nie jest dla niego nudną torturą. Jednak jeżeli dziecko wykazuje zainteresowanie szachami, to zapisanie go na kurs szachowy jest bez wątpienia dobrym pomysłem!

Artykuł gościnny od Planety Dziecka