Brak zawiązka zęba stałego. Konsekwencje i sposoby działania

brak-zawiazka-zeba-stalego-konsekwencje-i-sposoby-dzialania

Wrodzony brak zębów stałych i jego zawiązków nazywany jest hipodoncją, inaczej anodoncją lub agenezją zębów. Może dotyczyć jednego lub kilku zębów, ale w wybranych przypadkach związany jest z brakiem całości uzębienia. Jakie są najczęstsze przyczyny hipodoncji i dlaczego nie można jej lekceważyć? Na czym polega leczenie braku zawiązków zęba stałego? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części przygotowanego przez nas artykułu.

Jakie są przyczyny hipodoncji?

Hipodoncja to wada, na której powstawanie może mieć wpływ wiele czynników. U pacjentów gabinetów dentystycznych, takich jak Klinika Platinum Dental z Bełchatowa, źródła braku zawiązka zęba stałego są różne. Wśród czynników środowiskowych znajduje się między innymi chemio- i radioterapia przebyta w młodym wieku. Hipodoncję mogą też powodować ingerencje chirurgiczne w obrębie kości szczęk czy urazy zębów. Za jej źródła nierzadko uznaje się również infekcje przebyte przez matkę w czasie ciąży lub stosowane przez nią w tym okresie leki (np. środki przeciwpadaczkowe). Także nadmierne naświetlanie promieniami RTG niedługo po zajściu w ciążę może sprawiać, że dziecko będzie miało opisywaną w tym artykule wadę.

Hipodoncja może też powstawać na skutek wybranych czynników genetycznych, takich jak na przykład dziedziczenie autosomalne dominujące, recesywne i sprzężone z płcią. Jej źródeł upatruje się również w zaburzeniach unerwienia w trakcie ostatniej fazy rozwoju zawiązków zębów stałych oraz w mutacjach w genach MSX1 i PAX9.

Na czym polega leczenie hipodoncji i dlaczego jest takie ważne?

Brak zawiązka zęba stałego jest problemem stomatologicznym, który w większości przypadków powinien być leczony. Należy podkreślić, że nieleczona hipodoncja może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Poza tym braki w uzębieniu po prostu źle się prezentują, wpływając tym samym na ogólną estetykę wyglądu pacjenta.

Agenezja zębów bardzo często leczona jest za pomocą implantów zębowych. W Bełchatowie oraz wielu innych miejscowościach znalezienie lekarza wykonującego uzupełnienia tego typu (i alternatywne dla nich mosty oraz protezy overdenture na implantach) nie powinno być problemem. Jest to jednak rozwiązanie odpowiednie wyłącznie u tych pacjentów, u których zakończyła się faza wzrostu. Leczenie dzieci obejmuje zazwyczaj wykorzystanie ruchomych protez, ruchomych uzupełnień protetycznych, a w przypadku braku zawiązków wielu zębów – protez nakładowych overdenture. Możliwa jest też kompozytowa nadbudowa zębów sąsiadujących oraz leczenie ortodontyczne.