
Od zarania naszych dziejów, ludzie starali się doskonalić sposoby zadawania sobie nawzajem bólu. I oczywiście nie mówimy tutaj o torturach, bo to już jest prawdziwe zboczenie, ale o wykazaniu fizycznej wyższości nad przeciwnikiem. Zaczęło się od kijów i kamieni, a teraz mamy niezwykle wyrafinowane i subtelne techniki, dzięki którym możemy poważnie skrzywdzić kogoś w ułamku sekundy. Warto o tym wiedzieć. Dlatego przedstawiamy wam 20 najgroźniejszych sztuk walki. Należy pamiętać, że to dość subiektywne zestawienie, a i ciężko porównywać sportowy wymiar danych sztuk walki z ich zastosowaniem w innej sytuacji. Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.
Sztuki walki top 20 stylów
20. Kajukenbo
Wywodzi się z przepełnionych przestępczością ulic osiedla Palama na Hawajach. Ten efektywny styl łączy liczne sztuki walki i jego celem jest przede wszystkim dać trenującym narzędzia do obrony nie tylko przed gangami, ale i pijanymi marynarzami, którzy często są w nastroju do rozróby.
19. Metoda Keysi
Stworzona przez Justo Deigues Serrano, który w tę sztukę włożył całe swoje doświadczenie z ulicznych walk w Hiszpanii. Metoda Keysi przede wszystkim jest przeznaczona do samoobrony w sytuacji brutalnej potyczki ulicznej. Ta forma sztuki walki ostatnio zyskuje na popularności i nawet pokazywano ją w filmach o Batmanie.
18. Sambo
Śmiercionośna kombinacja grapplingu i zapasów, stworzona na użytek Armii Czerwonej w latach 1920. Początkowo uczono jej tylko w jednostkach specjalnych, żeby podnieść kompetencje walki wręcz, jednak później, kiedy wzrosła przestępczość również ochroniarze i policjanci zaczęli się uczyć sambo.
17. Walka w dole
No dobra, może to nie jest sztuka walki, ale sama idea wykopania dołu i wrzucenia tam dwóch facetów, żeby obijali sobie michy jest zadziwiająco bliska temu, co działo się w starożytnym Rzymie. Współczesne walki gladiatorów zostały wymyślone przez gangi motocyklowe Kalifornii i wbrew pozorom, paru ludzi wyszło z dołu jako profesjonalni zawodnicy.
16. Eskrima
Czasami nazywane Arnis albo Kali na zachodzie. Escrima to filipińskie sztuki walki, która stała się nielegalna, kiedy Hiszpania przejęła to miejsce, bo rzekomo ta metoda walki była „zbyt niebezpieczna”. Jak niektóre z innych sztuk walki na tej liście, ta przetrwała przez paręset następnych lat tylko dlatego, że kryła się pod płaszczem tańca.
15. Bojuka
Typowo niesportowe sztuki walki – a to znaczy tyle, że nie chodzi o zdobywanie punktów, czy odpowiednią technikę, a o efekt. Głównym celem jest zagwarantowanie przewagi broniącemu się podczas potyczki ulicznej, kiedy przeciwnicy przeważają liczebnie. Jednak w przeciwieństwie do niektórych metod na tej liście, ta przynajmniej stara się o użycie rozsądnego poziomu siły.
14. SPEAR
Akronim od Spontaneous Protection Enabling Accelerated Response (Spontaniczna Ochrona Umożliwiająca Przyspieszoną Odpowiedź). Metoda samoobrony stworzona przez Tony’ego Blauer w latach 80ych XX wieku. Głównie opiera się na wykorzystaniu naturalnych odruchów w sytuacji zagrożenia. Ta forma sztuki walki przyjęła się w wielu siłach policyjnych i wojskowych.
13. Nindokai
System samoobrony utworzony na fundamentach starożytnych japońskich sztuk walki. Nindokai stworzył Dr Gerhard Shonberger z Niemiec we wczesnych latach 90ych XX wieku. Styl podobny do Jeet Kun Do Bruce’a Lee, jednak bez pokazowych uderzeń. Zostało tylko to, co niezbędne by przeżyć walkę.
12. Systema
Groźna metoda walki wręcz, wykorzystywana przez rosyjskie siły specjalne. Systema jest podobna do izraelskiej sztuki walki, czyli Krav Maga, bo jej celem jest wyrządzenie przeciwnikowi jak największej szkody w jak najmniejszym czasie.
11. Brazylijskie Jiu Jitsu
Wciąż cieszy się coraz większą popularnością, odkąd Royce Gracie wygrał pierwsze, drugie i czwarte UFC, pokonując dużo większych przeciwników. BJJ skupia się na walce w parterze i pozwala uzyskać przewagę nad większym przeciwnikiem.
10. Muay Thai
Znane także jako tajski boks, albo „sztuka ośmiu kończyn”, bo i tylu „powierzchni” uderzeniowych się używa – do zwykłych trzeba doliczyć jeszcze kolana i łokcie. Bardzo łatwo można kogoś uszkodzić.
9. Kapu Ku’ialua
Znane także jako Lua, ta niekonwencjonalna hawajska sztuka walki skupia się na łamaniu kości, dyslokacji stawów a nawet wojnie na otwartym morzu. Samą nazwę można przetłumaczyć jako „dwa ciosy”. Adepci tej sztuki walki używają wielu sposobów na zwiększenie swoich szans – między innymi pokrywanie się olejkiem kokosowym, żeby nie można ich było chwytać w walce.
8. Bacom
Inna nazwa – Vacon. Peruwiańska sztuka walki, która zrodziła się na ulicach Limy. Łączy liczne sztuki walki, ale głównym jej celem jest wyrządzenie jak największej szkody przeciwnikowi. Kładzie duży nacisk na podstępie i ukrywaniu broni, więc walki czasami kończą się śmiercią.
7. Jailhouse Rock
Tym mianem określa się kilka improwizowanych stylów walki, które stworzono w amerykańskich więzieniach. Niektóre z tych stylów to Brick City Rock, 52 Handblocks i Stato. Niewiele jednak o nich wiadomo i przez lata nawet ich istnienie było owiane tajemnicą.
6. Pięściarstwo
Inaczej boks. Ten sport ma wiele odmian na naszym globie. Jako że głównym celem uderzeń jest głowa, od XIX wieku jest zakazany w niektórych krajach jako zbyt niebezpieczny.
5. Vale Tudo
Po portugalsku oznacza to tyle, co “można wszystko”. Sport popularny w Brazylii; ma bardzo mało zasad i wykorzystuje inne sztuki walki. Ze względu jednak na swoją brutalność najczęściej jest to podziemny sport.
4. Ninjutsu
Praktykowany przez shinobi, czy ninja w feudalnej Japonii. Ta sztuka walki skupiała się na niekonwencjonalnej walce, szpiegowaniu i zabójstwach. Adepci byli czasem nazywani hinin – nie-ludzie.
3. Rough and Tumble
Często się mówi, że to jeden z nielicznych stylów walki, który wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Te brutalne sztuki walki były popularne w czasie wojny o niepodległość. Kładło się tutaj nacisk na jak największe okaleczenie i nierzadko zdarzało się, że faceci wydłubywali sobie oczy, albo dosłownie odgryzali języki przeciwników. Prawdziwa krwawa łaźnia.
2. LINE
Akronim od Linear Infighting Neural Override Engagement. Ten styl walki był używany przez amerykańskich marines przez większość lat 90ych i wciąż wciela się go w szkolenie niektórych jednostek specjalnych. Zastąpiony ostatnio przez inny system, jako że ten był zbyt nieelastyczny. Dlaczego? Bo prawie zawsze celem było zakończenie życia przeciwnika, przez co nie można go było używać w misjach pokojowych.
1. Krav Maga
Nic dziwnego, że ten styl walki, uważany za najbardziej efektywny i niebezpieczny pochodzi z miejsca bardzo konfliktowego. Stworzona przez Siły Obronne Izraela, to niesportowe sztuki walki, a więc niezbyt przejmuje się dobrobytem przeciwnika. Albo jego ogólną sprawnością. W sumie zazwyczaj zakłada się, że przeciwnik chce nas zabić, więc używa się brutalnych technik w jednym celu – zadania jak największych obrażeń w jak najkrótszym czasie. Oczywiście wlicza się w to uśmiercenie przeciwnika. Nie należy jednak szeroko otwierać oczu i zapisywać się od razu na kurs, bo ciężko znaleźć trenera, który nauczył się czegoś więcej niż paru wycieków w najlepszym wypadku z drugiej ręki.