Żywienie koni sportowych – o jakich komponentach warto pamiętać? Wyjaśniamy wątpliwości

Żywienie koni sportowych – o jakich komponentach warto pamiętać? Wyjaśniamy wątpliwości

Koń sportowy to zwierzę, które musi charakteryzować się doskonałą sprawnością, siłą i wytrzymałością. Jego odpowiedni rozwój to efekt treningów, ale też właściwie zbilansowanej diety. Bez względu na rodzaj uprawianego sportu żywienie koni powinno wspierać odporność, mięśnie i układ nerwowy, by jak najlepiej wykorzystać ich potencjał. Poza podstawową dietą, warto pamiętać o składnikach, które stanowią jej uzupełnienie. Co musisz wiedzieć o żywieniu koni sportowych? Sprawdź w poniższym tekście.

Żywienie koni sportowych – podstawy

Dieta konia sportowego powinna być dostosowana przede wszystkim do ogólnej kondycji zwierzęcia, a także intensywności treningów. Podstawę stanowi dobrze zbilansowana pasza objętościowa (siano i sianokiszonka), a także pasza treściwa. Komponując ją, należy pamiętać o niezbędnych składnikach odżywczych, jakie powinien otrzymać w pożywieniu koń sportowy. Do tej grupy należą:

– aminokwasy,

– elektrolity,

– witamina E i witaminy z grupy B,

– selen, cynk, miedź.

Jakość paszy objętościowej jest szczególnie ważna. To ona warunkuje dostarczenie koniowi pożądanych składników odżywczych i niezbędnej ilości energii.

Cenne uzupełnienie diety

Konie sportowe muszą stawić czoła wymagającym treningom. Odpowiednie żywienie koni i jego uzupełnienie w tym znaczeniu to dostarczenie zwierzętom pokarmu, który jest doskonałym źródłem energii, a jednocześnie nie obciąża organizmu. Cennym składnikiem, który spełnia te wymagania, jest makuch lniany. To fenomenalne źródło energii, które zawiera także zdrowy tłuszcz. Jego właściwości są podobne do tych, którymi charakteryzuje się olej lniany. Zawartość kwasów omega-3 i omega-6 zbawiennie wpływa na stan sierści i kopyt konia, a także na jego ogólną kondycję. Dodatkowo, kojąco działa na układ pokarmowy i łagodzi stany zapalne. Makuch lniany, dostępny np. w e-sklepie Moja Hodowla, jest bogaty w białko – to cenny składnik, którego nadrzędnym zadaniem jest ochrona i rozbudowa tkanki mięśniowej konia. Warto zatem włączyć go w żywienie koni – szczególnie tych, które intensywnie trenują.