Zwyczaje i tradycje Zakopanego. Co turysta wiedzieć powinien?

zwyczaje-i-tradycje-zakopanego-co-turysta-wiedziec-powinien

Zakopane to region o bardzo wyrazistej i oryginalnej kulturze. Co roku przyciąga setki turystów nie tylko ze względu na majestatyczne góry, ale także niepowtarzalny klimat wynikający z kultywowanych tam zwyczajów i tradycji. Niektóre można zaobserwować tylko w pewnych okresach roku, na przykład te związane ze świętami, inne widać każdego dnia. Co więc turysta powinien wiedzieć o zwyczajach i tradycjach Zakopanego?

Zwyczaje w Zakopanem

Wiele zwyczajów zakopiańskich górali wynika z prowadzonego przez nich trybu życia. Jednym z podstawowych są obrzędy pasterskie. Do dziś w kultywuje się tam tradycję redyku.

  • Redyk wiosenny – to uroczyste wyprowadzenie owiec na hale w dniu św. Wojciecha, czyli 23 kwietnia.
  • Redyk jesienny – to powrót ze stadami z hal w dniu św. Marcina, czyli 11 listopada.

Sporo zwyczajów ma też związek z wierzeniami górali i ich strachem przed czarami. Żeby się przed nimi chronić, górale np. okadzają stajnie i zwierzęta, a niegdyś sypali makiem wejścia do stajni albo smarowali poświęconym czosnkiem słupy w oborach.

Tradycje Zakopanego

Wiele osób decyduje się na noclegi w Zakopanem także po to, żeby móc posłuchać charakterystycznej góralskiej gwary i spróbować lokalnych wyrobów. Do najbardziej tradycyjnych elementów kultury zakopiańskiej można zaliczyć:

  • bogato zdobione, tradycyjne stroje – męski: jasne spodnie z czarnymi lampasami i parzenicami na boku uda, biała koszula, serdak z haftem, szeroki, zdobiony pas i kapelusz z filcu; damski: biała bluzka z szerokimi rękawami i niskim kołnierzem, do tego niebieska albo granatowa spódnica, kwiecisty gorset, sznur czerwonych korali i kwiecista kamizelka; strój zarówno męski, jak i damski dopełniają charakterystyczne kierpce;
  • muzykę i taniec – rytmiczna muzyka, w której widać wpływy folkloru słowackiego, węgierskiego, rumuńskiego i morawskiego oraz skoczny taniec góralski i zbójnicki;
  • sztukę – rzeźby w drewnie, obrazki na szkle, ręcznie wykonywane ozdoby i przedmioty codziennego użytku – np. korale, ciepłe góralskie kapcie;
  • wyrób góralskich serów: oscypków, bryndzy, bundzu czy korbaczy.

Jeśli też chcesz zobaczyć to wszystko, jeszcze dziś zaplanuj wyjazd do Zakopanego. Komfortowe noclegi oferuje np. Ośrodek Wczasowo-Konferencyjny BEL-AMI w Zakopanem.

Stali bywalcy twierdzą, że nie sposób nie ulec urokowi Zakopanego, tamtejszych górali i całej ich kultury. Lokalne zwyczaje i tradycje powodują, że można się tam poczuć, jakby znalazło się nagle w zupełnie innej przestrzeni i w innym czasie – a kto nie potrzebuje czasem takiej zmiany?