Rak piersi to jeden z częściej występujących kobiecych nowotworów w Polsce. Wg Krajowego Rejestru Nowotworów od początku lat 60. ubiegłego wieku, zaobserwowano rosnącą zachorowalność. Za 80% zgonów z powodu raka piersi uznaje się późne zdiagnozowanie nowotworu. Dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka. Co należy przez to rozumieć? Przede wszystkim regularność badań. Jak często powinno wykonywać się rutynowe kontrole oraz jakie jest znaczenie badań USG?
Jakie są czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia raka piersi?
Trudno jest jednoznacznie określić czynniki, które mają znaczący wpływ na rozwój raka piersi. Jednak można wyodrębnić kilka odpowiadających za zwiększone ryzyko pojawienia się nowotworu, m.in.:
- wiek i płeć – rak piersi to schorzenie dotykające najczęściej kobiety w wieku 50-69 lat,
- predyspozycje genetyczne – występowanie raka u najbliższych osób z rodziny, może być uwarunkowane dziedziczeniem mutacji w genach,
- zbyt wczesne miesiączkowanie lub późna menopauza,
- zwiększony poziom estrogenów sprzyja nadmiernemu odkładaniu się tkanki tłuszczowej, co przekłada się na zmniejszoną aktywność fizyczną i zmianę trybu życia,
- bezdzietność lub urodzenie pierwszego dziecka po ukończeniu 35 roku życia.
Należy pamiętać, że wyżej wymienione czynniki mogą być przyczyną pojawienia się raka piersi, ale nie we wszystkich przypadkach. Każda kobieta powinna systematycznie poddawać się badaniom profilaktycznym.
Badania USG – jak często i czy są potrzebne?
Zaraz obok samobadania piersi, które powinno być wykonywane systematycznie przez kobiety po 20 roku życia, znajduje się badanie ultrasonograficzne. Aparat USG dla ginekologa i onkologa to jedno z ważniejszych urządzeń diagnostycznych. Skutecznie wykrywa łagodne nowotworowe zmiany w piersi i stanowi uzupełnienie do badań mammograficznych. Często badanie USG wykonuje się w trakcie corocznych wizyt kontrolnych w gabinetach ginekologicznych, dlatego uznaje się je za działanie prewencyjne. Zaleca się, aby kobiety po 20 roku życia regularnie poddawały się diagnostyce ultrasonograficznej.
Urządzenia USG od autoryzowanego dystrybutora GEMED ceni sobie wielu ginekologów i onkologów, ponieważ aparatura pozwala na uzyskanie dokładnego obrazu, co znacząco usprawnia przebieg procedur medycznych. Prawidłowe wykonanie badań USG rzutuje na szybkie rozpoznanie zmian i wdrożenie odpowiedniego procesu leczenia, co zwiększa szanse pacjentki na wyzdrowienie. Warto pamiętać, że ultrasonografia jest w pełni bezpieczna i bezbolesna, a także nie wymaga specjalnego przygotowania się do badania.