Zmiana wyglądu salonu – 3 pomysły na szybką metamorfozę wnętrza

Zastanawiasz się, jak odmienić salon, nie tracąc na to zbyt wiele czasu i pieniędzy? Wbrew pozorom jest to bardzo proste, ponieważ czasem wystarczy dokonać drobnej modyfikacji wybranych elementów dekoracyjnych bądź wyposażenia, by całkowicie zmienić charakter całego wnętrza. Jeśli więc nie masz ochoty na gruntowny remont mieszkania, wypróbuj nasze 3 pomysły na szybką metamorfozę salonu, które zaskoczą cię efektem.

1. Wymiana tkanin dekoracyjnych
Jednym z najprostszych sposobów na zmianę wyglądu salonu jest wymiana tkanin dekoracyjnych, czyli zasłon, poduszek, narzut i dywanów. Zwykle wszystkie te dodatki utrzymane są w podobnym stylu i kolorystyce, dlatego ich wymiana pozwala uzyskać nowy, ciekawy efekt. Przykładowo, jeśli aktualnie w pokoju dominują jasne, pastelowe barwy, można ożywić wnętrze, stosując dodatki w intensywnych kolorach. Można również gładkie tkaniny wymienić na wzorzyste, bądź zdecydować się na zupełnie inną kolorystykę i desenie niż dotychczas. Choć ten sposób na odmianę salonu wymaga wydatków, nie muszą być one wysokie – poduszki dekoracyjne, czy firany możemy upolować na wyprzedażach, a zamiast nowego dywanu możemy kupić mniejsze chodniczki.

2. Pomalowanie ścian
Zmiana koloru ścian to wbrew pozorom niedrogi sposób na zmianę wyglądu salonu, który jednocześnie może dać najlepszy efekt. Jeśli aktualnie w pokoju są jasne ściany, warto pomalować je ciemnymi kolorami, pamiętając jednak, by pasowały do elementów wyposażenia wnętrza. Dobrym pomysłem jest również pomalowanie na mocny kolor tylko jednej ze ścian, bądź nałożenie emulsji o innym odcieniu do połowy wszystkich murów. Ciekawym rozwiązaniem są również fototapety bądź szablony malarskie pozwalające stworzyć na ścianie artystyczny wzór. Tego rodzaju zmiany nie wymagają dużego wysiłku, zwykle prace z nimi związane można wykonać samodzielnie w ciągu jednego dnia. Uzyskany efekt z pewnością zostanie zauważony przez domowników oraz gości.

3. Przestawienie lub odmiana mebli
Zmiana układu umeblowania jest również prostą metodą na szybką zmianę wyglądu pokoju dziennego. Czasami wystarczy przestawić kanapę pod przeciwległą ścianę, by cały salon nabrał zupełnie nowego charakteru. Jeszcze lepszy efekt uzyskamy, jeśli przemeblowanie uzupełnimy o choćby jeden nowy element wyposażenia. Najłatwiej wymienić stolik kawowy i nie musi być to od razu najdroższy model od znanego projektanta, lecz na przykład własnoręcznie wykonany stolik z palet, czy odnowiony mebel retro znaleziony na strychu bądź pchlim targu. Innym pomysłem na efektowną metamorfozę umeblowania jest wymiana tapicerki w kanapie i fotelach, lub pomalowanie mebli drewnianych farbą w ciekawym kolorze.