Zmiana pracy – na co zwracać uwagę, by nie być zawiedzionym?

praca zdalna na kanapie

Twoja obecna praca Cię rozczarowuje? Nie czujesz już satysfakcji z wypełnianych obowiązków? Uważasz, że Twoje zarobki nie dorównują zdobytemu doświadczeniu, ale nie masz co liczyć na podwyżkę? To jedne z licznych oznak, że nadszedł czas zmiany pracy. Wiele osób nie chce zdecydować się na wykonanie tego decydującego kroku, jakim jest porzucenie swojego obecnego stanowiska. Nie ma w tym nic dziwnego, większości z nas zależy przecież na poczuciu stabilności. Jednak nie możemy bezustannie stawiać jej na pierwszym miejscu, ponieważ ograniczamy w ten sposób własny rozwój. Warto więc zmienić swoją pracę, ale i tutaj musimy podejść ostrożnie do całego procesu, aby równie szybko się nie rozczarować i pożałować całej decyzji. Na co zwrócić uwagę?

Warunki dopasowane do naszych oczekiwań

Podczas poszukiwania nowej pracy kierujemy się różnymi czynnikami. Może zależeć nam np. na lepszej stawce godzinowej, zdalnej formie wykonywania zadań lub zdobywaniu nowych kwalifikacji. Jednak bez względu na ilość indywidualnych kryteriów, chcąc znaleźć stanowisko, które wszystkie je spełni, musimy uważnie zapoznać się z oferowanymi warunkami. Pamiętajmy, że to ze względu na brak satysfakcji zrezygnowaliśmy z poprzedniej posady, dlatego najbardziej powinno zależeć nam na znalezieniu oferty dopasowanej do naszych oczekiwań.

Sprawdź opinie byłych pracowników

Warto zapoznać się także z opiniami osób, które miały już okazję pracować dla danej firmy. W ten sposób poznamy ich prawdziwe odczucia, a nie wyłącznie zachęcające informacje zamieszczone na stronie pracodawcy. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie opinie byłych pracowników będę napisane w obiektywny sposób, choć i z tych negatywnych możemy dużo wywnioskować. Zwróćmy wtedy uwagę, czego najczęściej dotyczą, a na tej podstawie łatwiej będzie nam wstępnie ocenić, jaka panuje atmosfera w firmie. Mamy szansę poznać także informacje na temat podejścia pracodawcy do stresujących sytuacji czy ilości możliwych nadgodzin. Pierwsze sygnały złego podejścia do pracownika odczujemy podczas rozmowy kwalifikacyjnej, więc jeśli w trakcie spotkania poczujemy się niekomfortowo, zastanówmy się ponownie nad naszym wyborem.

Dokładnie przeanalizuj ofertę i proponowaną umowę

Gdy znajdziemy zadowalające nas ogłoszenie, a rozmowa kwalifikacyjna przebiegnie pomyślnie, możemy liczyć na otrzymanie propozycji pracy. Wówczas uważnie zapoznajmy się z proponowanymi przez pracodawcę warunkami. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na czas trwania okresu próbnego oraz na jakich zasadach wypłacane są premie. Jeśli nie jest to jasno określone, dowiedzmy się także, jakie dokładnie zadania będą do nas należeć. Dzięki temu z łatwością ocenimy, czy sprostamy naszym głównym obowiązkom, czy może potrzebujemy nieco więcej czasu, aby odpowiednio się wdrożyć w system działania nowej firmy. Warto również zapoznać się z wszelkimi benefitami, które mogą nam przypaść.

Otwórz się na nowe możliwości

Współczesne możliwości na rynku zachęcają kandydatów do ciągłego rozwoju. Szybko powstające nowe miejsca pracy oraz dynamiczny rozkwit branż, o których jeszcze kilkanaście lat temu nie słyszeliśmy, wpływają na tworzenie ciekawych perspektyw dla poszukujących stałego zatrudnienia. Możemy liczyć nie tylko na szansę uczestniczenia w darmowych kursach, dzięki którym poszerzymy swoje kwalifikacje, ale także na pomoc specjalistów gotowych doradzić nam na każdym etapie poszukiwania pracy. Czasami skorzystanie z takiej usług doradcy zawodowego może otworzyć przed nami drzwi do zupełnie nowej branży, której ofert nie braliśmy wcześniej pod uwagę. W internecie znajdziemy także szeroki wybór szkoleń, dzięki którym łatwiej będzie się nam przebranżowić.

Oferty pracy, które mogą okazać się dla nas wyjątkowo ciekawe ze względu na szeroki wybór, znajdziemy nie tylko w dużych miastach, czego idealnym przykładem są Tychy, gdzie poszukiwanych jest wielu specjalistów z różnych branż, a wynagrodzenie dla nich należy do atrakcyjnych, co można zweryfikować m.in. pod adresem https://www.gowork.pl/praca/tychy;l. Ogłoszenia ze zróżnicowanymi stanowiskami to zasługa poszczególnych sektorów, z których składa się rynek pracy w Tychach.  Przekrój z ofertami zaczyna się na przemyśle spożywczym, przechodzi przez papierniczy i elektrotechniczny, a kończy na motoryzacyjnym. Zatem każdy może liczyć na znalezienie pracy zaspokajającej wszelkie jego oczekiwania. Ponadto mamy szansę na zatrudnienie u jednego z największych producentów samochodów osobowych w Europie lub u znanego przedsiębiorstwa należącego do branży piwowarskiej. Tychy oferują wiele rozwojowych miejsc pracy, a dzięki portalom gromadzącym ogłoszenia takim jak GoWork, mamy okazję poznać te najlepiej dopasowane do naszych oczekiwań.