20 niezwykłych umysłów sawantów

Sawanci, niezwykłe ying i yang umysłu – z jednej strony upośledzeni umysłowo, z drugiej strony utalentowani do stopnia, który nazywamy geniuszem. Niektórzy potrafiliby wam powiedzieć ile włókien jest w sznurówce, ale zawiązanie jej byłoby już dla nich problemem nie do przeskoczenia. Chociaż syndrom sawanta nie jest oficjalnie uznawanym zaburzeniem, to jest jednym z najsłabiej rozumianych ewenementów umysłowych.

20. Tommy McHugh

Tommy nie został oficjalnie uznawany za sawanta, jednak bardzo niewiele mu brakuje. Jest Irlandczykiem i pewną część swojego życia odsiedział w więzieniu za różne brutalne zachowania. Miał tętniaka mózgu, a kiedy doktorzy go usunęli (tętniaka, nie mózg), Tommy obudził się z nieodpartą chęcią malowania. Może nie ma talentu Picassa, ale to jego motywacja jest zadziwiająca. Maluje nawet na sufitach.

19. Temple Grandin

Doktor weterynarii i profesor na Uniwersytecie Kalifornijskim. Temple jest dobrze funkcjonującym sawantem i dostała się nawet na Times’ową listę 100 najbardziej wpływowych ludzi w 2010 roku. Dzięki jej talentom zaprojektowano wiele sprzętów pomocnych w radzeniu sobie ze zwierzętami i nie tylko.

18. Derek Paravicini

Chociaż jest jednym z najbardziej utalentowanych muzyków, jacy zasiadali za klawiszami pianina, to palce, które potrafią wygrać te wszystkie melodie, mają problem z zapięciem guzików koszuli.

17. James Charles Castle

Niezwykłe – to chyba najlepsze słowo, którym można opisać prace Jamesa. Urodzony w Idaho, jest artystą samoukiem, który tworzy sztukę ze wszystkiego co ma pod ręką. Bywało, że zamiast ołówków używał zaostrzonych patyków, a zamiast tuszu – mieszanki sadzy i śliny.

16. Gottfried Mind

Sawant ze Szwajcarii, znany z talentów rysowniczych. Ale nie byle jakich talentów – bo potrafił rysować koty. Popularnie nazywano go „Rafaelem od kotów”.

15. Matt Savage

Chociaż nie miał żadnego formalnego szkolenia, ten geniusz muzyczny gra na pianinie od wieku 6 lat. Razem ze swoim zespołem „The Matt Savage Trio”, grywał nawet przed głównymi członkami rządów państwowych. Zdobył wiele nagród oraz jest jedynym dzieckiem, z którym kontrakt podpisało Bösendorfer pianos.

14. James Henry Pullen

Znany także jako “geniusz z zakładu psychiatrycznego Earlswood. Przez całe życie nie udało mu się wymówić czy napisać więcej niż jedną sylabę, a mimo to potrafił tworzyć z drewna jak nikt inny. Chociaż stronił od ludzi, był też bardzo uparty i pewnego razu rzekomo skonstruował gilotynę we framudze drzwi wiodących do pokoju pracowników zakładu. Szczęśliwie, gilotyna przecięła jedynie powietrze.

13. Henrietta Seth F.

Statystycznie jedynie 16% sawantów jest płci żeńskiej, więc Henrietta zdecydowanie jest wyjątkiem wśród wyjątków. Węgierka – artystka, poetka i pisarka o wielu sukcesach. Jej życie przedstawiono w filmie dokumentalnym Freedom of Speech.

12. Leslie Lemke

Leslie jest sawantem autystykiem. Jego oczy musiały zostać usunięte niedługo po jego urodzeniu. W wieku sześciu miesięcy został oddany do adopcji, a przygarnęła go pielęgniarka – May Lemke. Chociaż Leslie potrzebował około 15 lat na naukę chodzenia, to potrafił zagrać koncert na pianino nr 1 Czajkowskiego 15 sekund po tym, jak usłyszał go w telewizji. Od tej pory dał wiele koncertów i uczestniczył w różnych programach telewizyjnych.

11. Gilles Trehin

W wieku 5 lat nauczył się rysować, a w wieku lat 12, założył miasto. No, może nie takie prawdziwe, ale wiele mu nie brakuje. Ten francuski sawant już w wieku dziecięcym zaczął z klocków lego budować miasto, które nazywał „Urville”. Szybko jednak zdał sobie sprawę, że lego ciężko zdobyć, więc przeniósł swoje miasto na papier. Od tego czasu narysował ponad 250 niezwykle szczegółowych rysunków, stworzył historię i nawet opisał geografię, kulturę i ekonomię Urville w książce.

10. Tony Deblois

Znowu umuzykalniony sawant. Opanował grę na 20 instrumentach muzycznych i potrafi zagrać ponad 8000 utworów. Nauczył się grać na pianinie w wieku 2 lat i jeździ teraz po świecie ze swoim zespołem – Goodnuf.

9. Alonzo Clemons

Mózg Alonza został uszkodzony, kiedy ten był jeszcze dzieckiem i od tego czasu ma IQ na poziomie 45-50 punktów. To nie przeszkadza mu jednak w rzeźbiarstwie. Potrafi odwzorować jakiekolwiek stworzenie w 3 wymiarach, nawet kiedy zobaczy je tylko przez mgnienie oka.

8. Stephen Wiltshire

Urodzony w Londynie. Znany z niesamowitych zdolności rysowniczych – w szczególności skomplikowanych panoram, które wystarczy że zobaczy tylko przez moment. W 2005 roku narysował idealną panoramę Tokio na płótnie długości 10 stóp. A wystarczył mu krótki lot helikopterem.

7. Richard Wawro

Chociaż większość ludzi w końcu odkłada swoje kredki, Richard tego nie zrobił. Jak większość sawantów, ten Szkot potrafi stworzyć niezwykle szczegółowe i dramatyczne rysunki. Również z pamięci.

6. Jason Padgett

Całkiem nowy “nabytek” w sawanckiej grupie. Rzekomo jedyny człowiek na świecie, który od ręki potrafi stworzyć matematycznie poprawne fraktale. Jego sawantyzm jest nabyty – pojawił się, kiedy Jason doznał urazu w tył głowy podczas gdy był okradany. Oprócz sawantyzmu, Jason ma też pewien rodzaj synestezji – widzi liczby jako fraktale. Grafika powyżej przedstawia poprawne, graficzne wytłumaczenie równania E=mc2, wykonane ręką Jasona.

5. George Widener

Kiedy George dorastał wśród dziewiczych terenów Appalachów, większość czasu spędzał w schroniskach dla bezdomnych, ponieważ mało kto wtedy rozumiał autyzm. Teraz powodzi mu się lepiej, ponieważ kiedy już został zdiagnozowany, może przez sztukę wyrażać swoje zamiłowanie do liczb. George spotkał się także z megasawantem – Kimem Peek, a ich konwersacja została okrzykniętą jedną z najbardziej fascynujących dyskusji ostatniego stulecia. Została przedstawiona w krótkim filmie francuskiego producenta – Bruno Decharme.

4. Ellen Boudreaux

Mówi się, że Ellen pamięta tak wiele utworów, że kiedy pewna dziennikarka próbowała zagiąć sawantkę jakąś niejasną melodią, nawet wtedy jej się nie udało. Jest nie tylko niezwykłym muzykiem, ale mimo że jest niewidoma, nie potrzebuje laski – porusza się dzięki echolokacji. Jest tego więcej. Mama Ellen, kiedy ta miała 8 lat, kazała jej dzwonić na infolinię, która podaje czas (Ellen bała się telefonów). Od tego momentu sawantka potrafi określić godzinę co do sekundy, bez sprawdzania zegarka.

3. Daniel Tammet

Krótki przykład: Tammet potrafił zacząć naukę jednego z najtrudniejszych języków na Ziemi (Islandzkiego) w poniedziałek rano i posługiwać się nim płynnie w piątek wieczorem. Daniel jest sawantem, ale potrafi funkcjonować w społeczeństwie. Mówi w 10 językach (oprócz islandzkiego), włączając w to te wymyślone przez niego. Aczkolwiek jego prawdziwym talentem są liczby. Ustanowił europejski rekord rozwijania liczby Pi – rozwinął ją do 22,514 cyfr (ponad 5 godzin recytowania). Dzięki temu, że potrafi się komunikować, wyjaśnił że widzi liczby i obliczenia jako krajobrazy pełne kształtów i kolorów. Są jednak pewne tego minusy. Daniel pamięta tylko szczegóły; nie rozpoznałby was na ulicy.

2. Kim Peek

Znany jako “megasawant”. To życie Kima jest źródłem filmu Rain Man. Jego mózg potrafi zapamiętać niemal wszystko, co kiedykolwiek przetworzył. Jako dziecko po przeczytaniu książki odkładał je do gory nogami na półkę, żeby pokazać, że skończył. Mówi się, że potrafi sobie przypomnieć zawartość około 12 tysięcy książek.

1. Ty?

Jedna z największych dyskusji w dziedzinie sawantyzmu dotyczy źródła pochodzenia i możliwości panowania nad tym zespołem. Czy można „zmodyfikować” mózgi normalnych ludzi tak, żeby działały w bardziej wydajny sposób? Mało prawdopodobne, że wkrótce będziemy mogli zamówić sobie procedurę „rozszerzenia umysłu”, jednak im więcej sawantów będzie i im więcej ich przebadamy, tym szybciej będziemy znali odpowiedź. Może niedługo każdy z nas będzie potrafił rozwinąć liczbę Pi do 20 tysięcy cyfr? Obyśmy tylko nie zapominali o zawiązaniu sznurowadeł.