Domowy system oświetleniowy stanowi klucz do funkcjonalności całej przestrzeni, w której spędzamy każdego dnia sporo czasu. Dlatego też warto zadbać o to, żeby był zbudowany w sposób przemyślany, praktyczny oraz dopasowany do potrzeb mieszkańców. Oprócz doboru samych lamp powinniśmy również dokładnie przemyśleć, jak będziemy sterować wszystkimi punktami świetlnymi. Tkwi w tym bowiem potencjał do zwiększenia komfortu oraz wprowadzenia znaczących oszczędności w domowym budżecie. Standardowe, znane nam wszystkim rozwiązania włącznikowe, to nie wszystkie możliwości, które daje nam nowoczesna technologia. Jak zatem najwygodniej zarządzać oświetleniem w domu? O tym opowiemy poniżej.
Sterowanie oświetleniem – dostępne możliwości
Najpopularniejszą metodą sterowania domowym oświetleniem wciąż pozostają włączniki, z których korzysta większość z nas. Powszechnie używa się włączników przyciskowych. W zależności od potrzeb sięga się między innymi po modele jedno, dwuprzyciskowe lub krzyżowe. Te ostatnie służą do włączania i wyłączania światła na klatkach schodowych.
Wygląd włączników bywa naprawdę różny. Oprócz standardowych rozwiązań używa się także modeli z dotykowym panelem wykonanym ze szkła hartowanego.
Czy można jednak zarządzać oświetleniem inaczej? Zdecydowanie tak i rozwiązania tego typu są już dostępne na rynku od dłuższego czasu.
Wielkim zainteresowaniem cieszy się sterowanie zdalne oświetleniem. Wykorzystuje się do tego na przykład dedykowane piloty oraz specjalne aplikacje, ściągane bezpośrednio na telefon. Z którego rozwiązania warto skorzystać?
Pilot – dedykowana wygoda w zarządzaniu oświetleniem
Piloty do zarządzania oświetleniem w domach są znane od lat. Początkowo działały w oparciu o fale radiowe lub podczerwień. Teraz zdecydowanie częściej znajdziemy modele włączane do domowej sieci WiFi.
W jaki sposób pomagają w sterowaniu oświetleniem? Oczywiście dają szansę włączania i wyłączania poszczególnych lamp lub ich zestawów na odległość. Nie musimy podnosić się z fotela, odrywać od oglądania ulubionego serialu albo przerywać spotkania z koleżanką.
W zależności od wykorzystanego modelu piloty mogą przynosić szereg innych funkcjonalności, jak choćby zapisywanie konkretnych ustawień i odtwarzanie ich w przyszłości, a także kontrolowanie natężenia światła w pomieszczeniu.
Aplikacja w telefonie – zarządzanie zawsze w zasięgu ręki
A jak wygląda sytuacja w przypadku zarządzania oświetleniem przy pomocy aplikacji w telefonie? Smartfon to coś, co większość z nas ma zawsze przy sobie. Dzięki temu nie musimy się obawiać, że zgubimy pilota lub nie będziemy mieli go pod ręką, w chwili gdy akurat będzie potrzebny.
Dodatkowo aplikacja daje szereg różnych funkcjonalności. Często z jej pomocą jesteśmy w stanie sterować nie tylko oświetleniem, ale również wieloma innymi urządzeniami elektrycznymi w ramach kompleksowego systemu Smart House. Cały domowy panel sterowania mamy zatem zawsze przy sobie w torebce lub w kieszeni.
Aplikacja pozwala na zoptymalizowanie zużycia energii elektrycznej poprzez tworzenie harmonogramów oświetleniowych oraz czasowego włączania poszczególnych punktów oświetleniowych. Dzięki niej zapisujemy konkretne sceny świetlne, co przekłada się na mniejszy pobór prądu. Wykorzystujemy bowiem tylko tyle światła, ile jest nam faktycznie potrzebne.
Zazwyczaj oświetlenie typu Smart stosuje się z nowoczesnymi źródłami światła LED, które oferuje choćby producent lamp Lampy.it. Tego typu produkty wyróżniają się olbrzymią energooszczędnością oraz niezawodnością. A to sposób na kolejne oszczędności.
Zarządzanie oświetleniem – wygoda, komfort i oszczędności
Nowoczesne sposoby na zarządzanie oświetleniem przynoszą szereg korzyści, z których możemy korzystać każdego dnia. Sterowanie zdalne to szansa na poprawę funkcjonalności domowych przestrzeni przy zachowaniu maksymalnego komfortu oświetleniowego oraz wprowadzeniu olbrzymich oszczędności.
Dedykowany pilot lub aplikacja do oświetlenia powoli przestają już dziwić, stając się standardem, z którego chętnie korzystamy w domowym zaciszu.