Zasady bezpieczeństwa przy montażu suwnic

Suwnice są dźwignicami pracującymi w ruchu przerywanym. Stosuje się je do przemieszczania materiałów w pionie i poziomie na przestrzeni długości toru. Aby odpowiednio zamontować ten istotny w maszynach i konstrukcjach element, należy wziąć pod uwagę wiele specjalistycznych czynników. Tylko takie działanie zapewni właściwy użytek oraz bezpieczeństwo podczas pracy mechanizmów w fabrykach i zakładach produkcyjnych. Poznaj obowiązujące zasady.

Bezpieczne mocowanie torowisk do suwnic

Istotnym czynnikiem w pracy suwnicy jest staranne zamocowanie torowiska. Odpowiednia technika oraz dobór metody spawania zapewniają bezpieczeństwo pracowników oraz niską awaryjność podczas późniejszego użytkowania. Element ten jest też decyzyjny, jeśli chodzi o dopuszczenie suwnicy do ruchu oraz utrzymanie gwarancji od producenta. Fachowy montaż suwnic jest wykonywany przez doświadczonych specjalistów, którzy dobierają odpowiednią metodę. Szyna może być mocowana na sposób:

  • sztywny,
  • elastyczny.

Ogólne zasady bezpieczeństwa podczas montowania suwnic

Pierwszą zasadą bezpiecznego montowania suwnic jest zastosowanie specjalistycznego sprzętu wraz z zabezpieczeniami oraz zatrudnienie wykwalifikowanej ekipy remontowej. Pracownicy firmy montażowej znają szczegółowe przepisy i wiedzą, jak zainstalować poszczególne elementy z gwarancją bezpieczeństwa użytku.

Ważną kwestią jest także dostosowanie konstrukcji do warunków pomieszczania oraz zainstalowanie ograniczników, które zapobiegają przeciążeniu maszyny oraz możliwym wypadkom przy pracy.

Większość suwnic mocuje się na specjalnie wzmacnianych słupach, przytwierdzając je do posadzki w miejscu pracy. Daje to gwarancję wytrzymałości oraz bezpieczeństwa.

Próby rozruchowe są gwarancją bezpieczeństwa i sprawności suwnicy

Po zakończonej instalacji – ważne jest wykonanie prób rozruchowych oraz obciążeniowych oraz korekta ewentualnych usterek. Jeśli wszystkie elementy są spójne, a maszyna działa prawidłowo, wysyła się zgłoszenie do Urzędu Nadzoru Technicznego o odbiorze urządzenia.

Pracownicy firmy BestTap Mende Dziurman posiadają certyfikaty oraz uprawniania do instalacji m.in. suwnic:

  • pomostowych natorowych,
  • pomostowych podwieszanych,
  • bramowych,
  • wspornikowych,
  • kolumnowych.

W celu zapewniania bezpiecznej instalacji warto poradzić się fachowców.

Przestrzeganie norm i rozporządzeń Urzędu Dozoru Technicznego

Jak widać – przepisy BHP oraz norm Urzędu Dozoru Technicznego także muszą być przestrzegane. Szczegółowe zapisy wyraźnie mówią o tym jak postępować z maszynami w zakładach produkcyjnych, a fachowcy posiadają certyfikaty oraz potrzebne uprawnienia.