Zalety gazowych kotłów grzewczych

zalety-gazowych-kotlow-grzewczych

Poszukiwanie taniej, a jednoczenie przyjaznej dla środowiska naturalnego energii, zaowocowało nowoczesnymi konstrukcjami gazowych kotłów grzewczych. Współczesne gazowe źródła ciepła dla domów i mieszkań to ekologiczne urządzenia o dużej sprawności i wydajności. Warto więc przyjrzeć się kondensacyjnym kotłom gazowym i dowiedzieć się jak są zbudowane i jakie są ich zalety.

Czym są nowoczesne gazowe kotły kondensacyjne?

Klasyczne kotły gazowe z otwartą komorą spalania powoli odchodzą do historii. Były urządzeniami grzewczymi o dużo niższej sprawności niż rozwiązania współczesne. Zastąpiły je nowoczesne i ekologiczne kotły kondensacyjne z zamkniętą komorą spalania. Ich działanie polega na pobieraniu potrzebnego do spalania tlenu z zewnątrz budynku oraz odbieraniu dodatkowej energii ze spalin, która w starszej generacji kotłach uciekała bezpowrotnie przez komin. Jak odzyskają ciepło? Gaz ziemny to paliwo o dużej zawartości wodoru, który podczas spalania tworzy znaczną ilość pary wodnej w spalinach. W kotłach kondensacyjnych jest ona skraplana, co pozwala na uzyskanie dodatkowej porcji energii. Dlatego też sprawność kotłów kondensacyjnych na gaz ziemny określa się na poziomie ok. 110%.

Jakie zalety gazowych kotłów grzewczych decydują o ich popularności?

Po pierwsze ogrzewanie gazowe uważane jest za najbardziej wygodne, a jednocześnie przyjazne dla środowiska. Po drugie jest wydajne i sprawne, a jednoczenie bardzo komfortowe. Nie tylko nie wymaga uzupełniania paliwa i wydzielania przestrzeni na jego składowanie, tak jak ma to miejsce w kotłach stałopalnych, ale także jest bezobsługowe. Wystarczy tylko raz w roku przeprowadzić przegląd serwisowy kotła. Jak można dowiedzieć się na stronie internetowej wykonawców usług hydraulicznych RK Instal, którzy zajmują się także montażem pomp ciepła, fotowoltaiki, klimatyzacji i systemów grzewczych w regionie Bełchatowa i Piotrkowa Trybunalskiego, kotły gazowe mogą być zasilane gazem ziemnym albo płynnym gazem LPG.

Najbardziej cenioną zaletą kotłów kondensacyjnych jest zdecydowanie mniejsze zużycie paliwa. Przekłada się to na niższe rachunki, a więc na oszczędności w budżetach domowych. Charakteryzują się także dużo większą wydajnością i sprawnością od swoich poprzedników. Dzięki temu ograniczają ślad węglowy i przyczyniają się do poprawy jakości powietrza. Gazowe kotły grzewcze są niewielkimi i bezpiecznymi urządzeniami, które można łatwo zamontować zarówno w przeznaczonych do tego celu kotłowniach, jak i w innych pomieszczeniach, takich jak kuchnia, łazienka, a nawet przedpokój.