Zakładanie firmy – o czym należy pamiętać?

zakladanie firmy

Założenie biznesu wiążę się ze sporą odpowiedzialnością. Poświęcenie odpowiedniej ilości czasu na zapoznanie się z wszelkimi informacjami na ten temat jest niezwykle ważne. Sprawdź, o czym należy pamiętać w trakcie rozpoczynania nowej działalności.

Jak założyć firmę?

Otwieranie własnego biznesu powinno przebiegać zgodnie z prawem i według określonych reguł i zasad. Należy dokładnie zapoznać się ze specyfiką wszelkich obowiązkowych działań związanych z zakładaniem firmy, tak aby uniknąć potencjalnych pomyłek. Popełnienie błędów już na samym początku prowadzenia przedsiębiorstwa może bowiem prowadzić do wielu negatywnych skutków. Niezbędne jest wykonanie kilku kroków:

  • wybranie odpowiedniej formy działalności, dostosowanej do specyfiki danego biznesu,
  • podjęcie decyzji o sposobie opodatkowywania firmy,
  • zakwalifikowanie przedsiębiorstwa poprzez nadanie mu kodów Polskiej Klasyfikacji Gospodarczej,
  • zarejestrowanie firmy poprzez formularz CEIDG-1.

Ile trwa założenie firmy?

To, ile ostatecznie będzie trwało zakładanie firmy, jest zależne przede wszystkim od rodzaju wybranej działalności. Najczęściej początkujący przedsiębiorcy decydują się na:

  • jednoosobowe działalności gospodarcze,
  • spółki cywilne,
  • spółki partnerskie,
  • spółki cywilne.

Prawidłowe wypełnienie wniosków oraz spójne działania mające na celu otwarcie przedsiębiorstwa gwarantują możliwość rozpoczęcia działań biznesowych w bardzo szybkim tempie. Przykładowo bezbłędna rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej zajmuje jedynie jeden dzień. W przypadku spółek, gdzie potrzebna jest nieco większa ilość nakładu pracy, czas wydłuża się do około 37 dni. Można go skrócić, decydując się na rejestrację firmy w formie online. Aby zapewnić sobie należyte i staranne naniesienie wszystkich potrzebnych informacji w odpowiednio do tego przeznaczonych rubrykach, warto skorzystać z pomocy doświadczonych księgowych. Oferta, jaką jest rejestracja firmy, gwarantuje płynny proces zakładania działalności gospodarczej, który pozwala na pominięcie obowiązku wykonywania szeregu skomplikowanych czynności.

Czy założenie firmy kosztuje?

Prowadzenie firmy wiążę się z wieloma kosztami. Odpowiednią kwotę pieniędzy należy przeznaczyć na zakup elementów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania biznesu. Prawidłowe prowadzenie działalności z pewnością pozwoli na jej rozwój, a co za tym idzie, zwrot inwestycji. Należy jednak zaznaczyć, że samo zarejestrowanie firmy nie generuje żadnych dodatkowych wydatków. Czynności niezbędne do założenia biznesu są całkowicie bezpłatne. Opłaty należy uiścić w wyjątkowym sytuacjach takich, jak:

  • chęć uzyskania dodatkowych licencji,
  • potrzeba otrzymania konkretnych pozwoleń czy zaświadczeń.

Wydatkiem może być również wyrobienie pieczątki firmowej oraz założenie konta bankowego.

O czym jeszcze warto pamiętać podczas zakładania firmy?

Rozpoczęcie prowadzenia przedsiębiorstwa wiążę się również z obowiązkiem prowadzenia obszernej dokumentacji dotyczącej zarówno szeroko pojętej rachunkowości firmy, jak i wszelkimi dokonywanymi w niej czynnościami. Niezbędne jest między innymi sporządzanie tzw. ksiąg rachunkowych, ewidencjonowanie oraz składanie deklaracji podatkowych. Decydując się na nowy biznes, warto skorzystać z pomocy zewnętrznej, oferowanej przez sprawdzone firmy. Jedną z nich jest M&B Biuro Rachunkowe, gdzie doświadczeni eksperci pomagają w kompleksowej księgowości firmy, pozwalając młodym przedsiębiorcom na działanie w innych obszarach, przyczyniających się do rozwijania ich biznesów.