Proces trawienia jest możliwy dzięki enzymom trawiennym, bez których niemożliwe byłoby przyswajanie do organizmu wszystkich składników odżywczych. Najtrudniej trawiona jest żywność przetworzona, bogata w tłuszcze i konserwanty, jednak czasem zdarzają się problemy trawienne, stosując zdrową dietę.
Enzymy niezbędne do prawidłowego trawienia.
Enzymy trawienne są wytwarzane przez organizm człowieka i są one odpowiedzialne za ułatwienie trawienia pokarmów. Istnieją również enzymy, które znajdują się w surowych owocach, warzywach, jajach, mięsie. Najważniejszą rolą enzymów jest właściwe przyswojenie składników odżywczych do organizmu. Niestety enzymy zawarte w pożywieniu są uszkadzane w trakcie produkcji i obróbki żywności. Szkodzi im również nawożenie, przedwczesne zbieranie i długie przechowywanie. To dlatego niektóre osoby, które odżywiają się zdrowo, mają problemy z trawieniem. Specjaliści uważają, że w niektórych przypadkach warto wspomóc się suplementami diety, zawierającymi enzymy. Problemy trawienne są obserwowane u osób, które mają przeciążony układ pokarmowy np. w przypadku ciężkich, intensywnych treningów, zaburzenia funkcjonowania ośrodka sytości lub u osób starszych, u których występują stany zapalne gruczołów wydzielających enzymy.
Zespół upośledzonego wchłaniania skutkiem anomalii trawiennych.
Zaburzenia trawienia oraz wchłaniania są spowodowane wieloma czynnikami, najczęściej jest to zła jakość spożywanych produktów spożywczych, niewłaściwy sposób odżywiania oraz błędy kulinarne. Zdarzają się jednak sytuacje, że pomimo prawidłowego odżywiania, pokarm jest trawiony i wchłaniany nieodpowiednio przez nasz organizm, przez co do organizmu nie dostaje się odpowiednia ilość witamin, minerałów, węglowodanów i białek. Takie przypadki są skutkiem różnych anomalii trawiennych, zwanych zespołem upośledzonego trawienia i wchłaniania.
Wyróżniamy zaburzenia wchłaniania tłuszczów, białek, węglowodanów oraz zaburzenia wodno- elektrolitowe. Głównym objawem tych zaburzeń są różnego rodzaju biegunki, te tłuszczowe mają przykry zapach. Inne objawy mogą wynikać z niedoborów energetycznych, witaminowych, mineralnych i wody. Zaburzenia trawienia białek mogą prowadzić do uszkodzenia błony śluzowej jelit, a w konsekwencji do celiakii lub innych chorób.
Bromelaina na trawienia białek i nie tylko.
Bromelaina to substancja pozyskiwana z ananasów, która jest enzymem roślinnym, rozkładającym białka. Jako naturalny enzym poprawia trawienie białek i dzięki temu zapobiega ich zaleganiu w jelitach. Ponadto, bromelaina wspomaga wchłanianie aminokwasów. Dzięki tym i innym cennym właściwościom jest pomocna w odchudzaniu i jest szczególnie polecana w przypadku problemów z trawieniem białek, nie rezygnując z jedzenia produktów białkowych. Warto wiedzieć, że bromelaina wykazuje również działanie przeciwzapalne, przyspiesza gojenie ran, wzmacnia działanie antybiotyków, rozrzedza śluz w leczeniu zatok i astmy, a także zapobiega powstawaniu skrzepów- rozpuszcza płytkę miażdżycową.