
Monety kolekcjonerskie najczęściej wykonywane są z tzw. metali szlachetnych, takich jak m.in. złoto i srebro. Zdarzają się także medale platynowe, mosiężne i te wybite w brązie. Każde z nich różnią się właściwościami i oczywiście kolorem.
Nie ma jak złoto
Ten kruszec kojarzy się z rzeczami niezwykle cennymi. Wykonywane z niego monety są pożądane przez kolekcjonerów. Samo złoto – jako materiał – w czystej postaci jest miękkie i ciągliwe, a co za tym idzie, łatwo je formować. Medale wybite w złocie mają piękny odcień i połysk. Co więcej, wykonane z tego metalu monety są dość trwałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych. Na stronie Skarbnicy Narodowej można znaleźć bardzo ciekawe numizmaty wykonane właśnie ze złota. „Człowiek witruwiański” Leonarda da Vinci, Nowe Siedem Cudów Świata i Matka Boska Ostrobramska to tylko niektóre z nich.
Srebro w kolekcji
W przypadku zbiorów złożonych ze srebrnych monet należy pamiętać o ich prawidłowym przechowywaniu. Niestety, materiał ten może matowieć, jeśli jest wystawiony na działanie powietrza. Oczywiście nie stanie się tak od razu, jednak warto temu zapobiegać. Srebrna moneta może mieć ogromną wartość kolekcjonerską. Niektóre egzemplarze są emitowane w limitowanych ilościach, dzięki czemu ich posiadacze mogą czuć się naprawdę szczególnie.
Z mosiądzu i brązu
Monety kolekcjonerskie często wykonuje się także ze stopów miedzi – mosiądzu lub brązu. Stopy te zachwycają różnymi barwami. Numizmaty produkowane z ich wykorzystaniem mogą być między innymi żółte lub lekko czerwone. Choć monety z mosiądzu są popularne, bezpieczniej jest wybierać te z brązu. Są one trwalsze i mniej podatne na ewentualne zniszczenia.
Każda moneta jest wyjątkowa i cenna dla kolekcjonera. Niektóre z nich mają naprawdę oryginalne i ciekawe zdobienia, często nawiązujące do ważnych wydarzeń lub osób mających wpływ na historię świata czy Polski. Numizmaty najczęściej trafiają w ręce prawdziwych pasjonatów, którzy doceniają każdy, nawet najmniejszy szczegół kolekcjonerskiego okazu.